Anasayfa » Kawasaki’nin ilk elektrikli motosikleti

Kawasaki’nin ilk elektrikli motosikleti

Kawasaki'nin yaklaşan elektrikli motosikletini ilk olarak geçen yıl 2022 EICMA Milano Motosiklet Fuarı'nda görmüştük. Bugün ise aynı konseptin iki modeli üretim bandındaki yerini almak üzere.

by mobilitehaber

Motosikletler, benzinle çalışan 400cc’lik kuzenleri Ninja 400 ve Z400‘e benzer bir tasarıma sahip. Bununla birlikte, tekerlekler ve frenler biraz daha düşük kapasiteli Ninja 300 ve Z300‘den ödünç alınmış görünüyor.

Kawasaki geçen yıl bisikletleri duyurduğunda gücün 11 kW (14,75 hp) olması bekleniyordu. Ancak ilk olarak Avustralya’da piyasaya sürülecek araçların gücü 9 kW (12 hp) olarak listelenmiş durumda.

Bildiğimiz kadarıyla modellerin ağırlıkları 135 kg ve 140 kg olacak. Kawasaki‘nin önceden vaadini verdiği iki çıkarılabilir pili içerip içermediği ise hala belli değil. Şirket, planladığına göre 3kWh’ye çıkabilen 12 kg’lık iki çıkarılabilir pil ekleyecekti.

Bu, elbet ki elektrikli bir motosiklet için nispeten küçük bir batarya. Yani muhtemelen şehirlerarası yolculuklara pek elverişli olmayacak.

Bu modelin çıkışıyla bir Japon motosiklet şirketi piyasaya ilk defa elektrikli motosiklet sunmuş olacak.

Japonya’daki dört büyük motosiklet imalatçısı olan Kawasaki, Honda, Yamaha ve Suzuki markaları, elektrikli motosiklet inovasyonu alanında tarihe adlarını altın harflerle kazıdılar. Her bir şirketin henüz prototip aşamasında olan elektrikli motosikletleri olsa da bugüne kadar büyük bir adım atılmış değildi.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com