Anasayfa » Elektrikli V6 Olur mu ?

Elektrikli V6 Olur mu ?

by mobilitehaber

RAM 1500 Ramcharger

Ram’ın benzinli menzil genişleticiye sahip bir elektrikli pikap üzerinde çalıştığını zaten biliniyordu ancak Ram bekleyenleri şaşırtmayı başardı. 2025 Ram 1500 elektrikli araca benziyor fakat kaputun altında tekerleklere hiç bağlı olmayan bir V6 var. Yakıtı 130 kW’lık bir jeneratöre gönderiyor ve bu jeneratör biri önde, diğeri arkada olmak üzere iki elektrik motorunu besliyor. Sonuç, 663 beygir gücüne, 833 nm torka ve 1110 km menzile sahip bir Ramcharger ortaya çıkıyor.

Elektrifikasyonun RAM’cası

Kamyonun aktarma organları elektrikli olup, gücünü zeminin altına monte edilmiş 92 kilowatt saatlik bir bataryadan alıyor. Bu batarya, düşük özellikli Ram 1500’de bulabileceğinize çok benzeyen 3,6 litrelik bir V6 ile şarj ediliyor. Benzinli enerji santrali, kamyonun hızıyla ilişkili olmadığı için sabit bir devirde çalışarak gerektiğinde devreye giriyor. Sonuç olarak, yakıt ikmalleri arasında çok daha uzun süre dayanabiliyor ve Ramcharger aynı zamanda alandaki diğerlerine göre daha küçük bir pil takımıyla da kurtuluyor.
Referans olarak, en üst düzey Ram 1500 REV, boyutun neredeyse 2,5 katı olan ve “sadece” 800 km menzili yöneten 229 kWh’lik bir bataryaya sahiptir. Ramcharger, yerleşik jeneratör aracılığıyla elektrik alırken, aynı zamanda 145 kilowatt’a kadar hızlarda 400 volt DC hızlı şarjı da kullanabiliyor. Aynı zamanda çift yönlü şarj etme özelliğine de sahiptir, bu da evinize veya başka bir elektrikli araç için güç sağlayabileceği anlamına gelir. Toplam mevcut güç 7,2 kilovattır; bu da buzdolabı ve ocak da dahil olmak üzere mobil bir restoranın tamamına güç sağlamaya yeterlidir.

Ram, elektrikli kamyonu 250 kilovatlık önden çekiş ünitesi ve 238 kW’lık arkadan itiş ünitesiyle donatıyor. Her biri motoru, dişli kutusunu ve dönüştürücüyü oldukça kompakt bir pakette birleştiriyor. Önden çekiş ünitesi ayrıca yuvarlanma direncini azaltmak, menzile yardımcı olmak ve onu geçici olarak arkadan itişli bir makineye dönüştürmek için otomatik olarak devreden çıkarılabiliyor. 663 hp ve 834 nm torktan oluşan toplam çıkış rakamları gayet tatmin edici. Görünüşe göre Ramcharger’ın 4,4 saniyede saatte 100 km hıza ulaşmasına yardımcı oluyorlar. Bu her kamyon sahibi için önemli olmasa da çalışma kapasiteleri kesinlikle önemli olacaktır . Ram, maksimum çekme limitinin 635 kg ve yük kapasitesinin 1 tona kadar olduğunu tahmin ediyor.

Hibrit çalışma prensibinden farklı bir yöntem uygulanmış. Ram ‘prematüre elektrifikasyon’ a çözüm olarak geliştirdiği teknolojisini ilerleyen günlerde daha fazla duyabiliriz. Özellikle kamyon vb. kullanımlarda tork ve menzil anlamında öne geçmek bu sayede mümkün gözüküyor. Elektrik altyapısı düşük ülkelerde güzel bir alternatif olabilir.
Fiyat henüz belirlenmedi. 2024 yılının sonuna doğru yapılacak lansmana kadar duyurulmayacağı belirtildi.

kaynak

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com