Anasayfa » Tesla’da satışlar düşük, moraller yüksek

Tesla’da satışlar düşük, moraller yüksek

by mobilitehaber

Tesla 2024 yılına zor bir başlangıç ​​yaptı. Finansal rapor, şirketin düşen satışlar ve düşen iş rakamları nedeniyle baskı altında olduğunu doğruluyor. Ancak Tesla, planlanandan önce yeni modeller sunarak ve üretim verimliliğini artırarak bu duruma karşı koymayı hedefliyor.

Çeşitli faktörler nedeniyle yılın üretimine zorlu bir başlangıç ​​yapılmasına rağmen Musk, yatırımcı toplantısında otopilottaki gelişmelere ve gelecekteki potansiyel uygulamalara değinerek iyimser olduğunu gösterdi. Sahiplerin arzu etmesi halinde otonom sürüşlü araçları paylaşım filosu olarak kullanmak, süreci Airbnb ile karşılaştırmak veya araçları birbirine bağlamanın veri işleme potansiyeli gibi örnekler verdi.

Musk, şirketin daha önce 2025’in ikinci yarısında başlamayı beklediği yeni modellerin üretimine “bu yılın sonlarında olmasa da 2025’in başlarında” başlamayı planladığını söyledi. Tesla, 2024 için kötümser görünümünü yineleyerek yatırımcılara “hacim büyüme oranının 2023’te elde edilen büyüme oranından önemli ölçüde daha düşük olabileceğini” söyledi. Şirket açıklamasında, Tesla’nın “aynı üretim hatlarında üretilebilecek daha uygun fiyatlı modeller de dahil olmak üzere yeni araçların” piyasaya sürülmesini hızlandırdığını söyledi. Tesla, yeni üretim hatlarına yatırım yapmadan önce mevcut üretim kapasitesini “tamamen kullanmayı” ve “2023 üretimine göre 50%’den fazla büyüme” elde etmeyi hedefliyor.

Otomobil üreticisi ayrıca EV’nin benimsenme oranının küresel olarak baskı altında olduğunu belirterek, “birçok diğer otomobil üreticisinin EV’leri geri çektiğini ve bunun yerine plug-in hibritleri tercih ettiğini” ekledi.

Finansal Notlar

Tesla, yılın ilk çeyreğinde gelirlerinin yılllık bazda 8% düşüşle 21,30 milyar dolara gerilediğini açıkladı Ayrıca şirketin net kârı da 55% düşüşle 1,13 milyar dolara düştü. Geçen yılın aynı döneminde net kâr 2,51 milyar dolar seviyesindeydi.

Şirketin otomotiv gelirleri; yılın ilk üç ayında, geçen yılın aynı dönemine göre 13% gerileyerek 17,38 milyar dolar oldu. 

Sermaye harcamaları bir önceki yıla göre 34% artarak 2,77 milyar dolara yükseldi.

ABD’nin Çin araç verilerine ilişkin yakın zamanda başlattığı bir soruşturmanın gösterdiği gibi, düzenleyici makamların onayı özellikle Çin’de bir sorun olmaya devam edebilir . Tesla’nın hâlâ ABD merkezli olduğu göz önüne alındığında bu durum gelecekteki teknoloji tartışmalarında rol oynayabilir.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com