Anasayfa » Mercedes, Yeni Elektrikli G Serisini Tanıttı

Mercedes, Yeni Elektrikli G Serisini Tanıttı

by mobilitehaber

Mercedes-Benz, Auto China öncesinde elektrikli G-Serisi’ni tanıttı; model EQG olarak değil, “EQ Teknolojisine sahip G 580” olarak satılacak. Ancak EQG konseptine kıyasla teknoloji açısından hiçbir şey değişmedi. Tekerleklerin yakınında dört adet elektrik motoru bulunmaktadır.

IAA Mobility 2021’de sunulan EQG konseptinde halihazırda dört elektrik motoru bulunuyordu. Bunlar “tekerleğe yakın” şekilde oturur, yani tekerlek göbeği motorları olarak jantta değil, araç şasisinde bulunur. Buradan bir tahrik mili aracılığıyla tekerleğe bağlanırlar. Bu düzenlemenin avantajı, her bir elektrik motorunun ayrı ayrı kontrol edilebilmesidir; bu da özellikle arazide son derece yararlı olabilir. Günümüzün müşterileri aracı daha çok SUV gibi kullansa ve asfalt yollardan nadiren çıksa da Mercedes, G-Serisi’ni hâlâ bir off-road ikonu olarak görüyor.

Yeni Elektrikli G Serisine İlk Bakış

EQ Teknolojisine sahip tamamen yeni Mercedes-Benz G 580 (ortalama enerji tüketimi: 30,3-27,7 kWh/100 km | karma CO₂ emisyonları: 0 g/km | CO₂ sınıfı: A) modelin geleneğine tamamen uygun. Geleneksel olarak çalıştırılan modeller gibi, merdiven çerçeve konseptine , seçilebilir bir LOW RANGE arazi vites azaltma sistemine, bağımsız ön süspansiyona ve arkada sert bir aksa dayanmakta.

Merdiven çerçevesine entegre edilen 116 kWh yüksek voltajlı lityum iyon pil, alçak bir ağırlık merkezi sağlamakta ve WLTP’ye göre 473 kilometreye kadar menzil sağlıyor. Su ve kir girişine karşı korumak için burulma dirençli bir muhafaza içine yerleştirilmiş.

Karbon dahil akıllı malzeme karışımından yapılan gövde altı koruması , bataryayı fiziksel darbelere karşı koruyor.

Tamamen yeni elektrikli G-Serisi, tekerleklerin yakınında bulunan, ayrı ayrı kontrol edilen dört motorla çalıştırılıyor . Merdiven çerçevesine entegre edilmişlerdir ve toplam maksimum 432 kW güç ve maksimum 1.164 Nm tork geliştiriyorlar .

Tamamen yeni elektrikli G-Serisi, tork vektörleme yoluyla sanal diferansiyel kilitleri üretiyor .

Tamamen yeni elektrikli G-Serisi’nin yenilikçi sürüş konsepti, arazi kullanımı için benzersiz sürüş fonksiyonlarına olanak tanıyor: G-TURN, G-STEERING ve akıllı arazi sürüş fonksiyonu .

-ROAR ses deneyimi, G-Serisi’ne özgü bir sürüş sesi , bir “aura” ve çeşitli “olay” seslerini içerir .

Hafifçe yükseltilmiş kaporta, yeni A sütunu kaplaması, tavandaki spoyler dudağı ve arka tekerlek davlumbazı işaret fişeklerindeki “hava perdeleri” olarak adlandırılan alan, optimize edilmiş aerodinamiğe ve iç aeroakustiğe katkıda bulunmakta.

Yeniden tasarlanan off-road kontrol ünitesi, yeni OFFROAD COCKPIT ve “şeffaf kaporta” dijital bir off-road deneyimi sağlıyor .

MBUX (Mercedes-Benz Kullanıcı Deneyimi) bilgi-eğlence sistemi ve 31,2 santimetre (12,3 inç) sürücü ve dokunmatik kontrollere sahip medya ekranı standart olarak dahildir.

Gelişmiş güvenlik ve yardım sistemleri sürücüleri desteklemekte.

EDITION ONE, genişletilmiş standart özellikler paletiyle piyasaya sürülecek özel bir modeldir.

Teknik Veriler

EQ Teknolojisine Sahip Mercedes-Benz G 580

Tahrik sistemi ve akü
Sürüş Tüm tekerlekten çekiş
E-motorlarTipKalıcı uyarımlı senkron makine (iki hızlı)
Çıkış (tepe)kW432
Tork (en yüksek)nm1.164
Pil Türü Lityum-iyon
Maks. iyileşme kapasitesikW217
Maks. AC şarj kapasitesi (yerleşik şarj cihazı serisi/seçenek)kW11
AC şarj süresi [1] , üç fazlı (11 kW)H11,77 (WEU + Coc)
13,56 (ABD)
Maks. DC şarj kapasitesikW200
Hızlı şarj istasyonunda DC şarj süresi [2]dk.32
DC şarjı [3] : 15 dakika sonraki aralık (WLTP)kilometre170
Süspansiyon
Ön aksÇift salıncaklı bağımsız süspansiyon
Arka aksSert De-Dion aks
Fren sistemiHidrolik çift devre
DireksiyonElektromekanik
Tekerlekler7.5J18ET43
Lastikler265/60R18
Boyutlar ve ağırlıklar
Dingil açıklığımm2.890
İz genişliği ön/arkamm1.638 / 1.637
Uzunluk genişlik Yükseklikmm4.624/1.931 [4] /1.986
Dönen daireM13.6
Önyükleme birimilitre555/1.990
EC’ye göre boş ağırlıkkilogram3.085
Yükkilogram415
Brüt araç ağırlığıkilogram3.500
Verim; Yakıt tüketimi; emisyonlar
Hızlanma 0-100 km/saatsaniye4.7
Maksimum hız [5]km/saat180
Kombine enerji tüketimi [6]kWh/100 km30.3-27.7
CO₂ emisyonları toplamı 6g/km0
Aralık 6kilometre434-473
CO₂ sınıfı A

[1] Şarj süreleri, duvar tipi şarj istasyonu veya halka açık şarj istasyonu (faz başına en az 11/22 kW; faz başına 16/32 A ile AC bağlantısı) 23 santigrat derecede kullanıldığında %10-100 tam şarja karşılık gelir.

[2] EN17186’ya göre 500 A şarj akımına sahip “K” veya “L” kategorisindeki bir DC hızlı şarj istasyonu kullanıldığında şarj süreleri %10-80 şarja karşılık gelir

[3] WLTP aralığına göre 500 amperlik DC hızlı şarj istasyonlarında

[4] Dış aynalar olmadan

[5] Elektronik olarak düzenlenmiş

[6] Belirtilen değerler WLTP (Dünya çapında uyumlaştırılmış Hafif Araçlar Test Prosedürü) ölçüm yöntemine uygun olarak belirlenmiştir. Verilen aralıklar ECE pazarlarına ilişkindir. Bir otomobilin enerji tüketimi ve CO₂ emisyonları, yalnızca yakıtın veya enerji kaynağının otomobil tarafından verimli kullanılmasına değil, aynı zamanda sürüş tarzına ve diğer teknik olmayan faktörlere de bağlıdır.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com