Anasayfa » BYD ve Ampersand Ortaklığı: Afrika’da Elektrikli Motosiklet Devrimi

BYD ve Ampersand Ortaklığı: Afrika’da Elektrikli Motosiklet Devrimi

by mobilitehaber

Elektrikli motosiklet üreticisi Ampersand, Çinli pil üreticisi BYD ile elektrikli motosikletleri için pil hücreleri tedarik etmek üzere iş birliği yapıyor. 2016 yılında kurulan Ruanda merkezli girişim, değiştirilebilir pillere sahip geniş bir elektrikli ticari motosiklet filosuna sahip.

40.000 Elektrikli Motosiklet İçin Anlaşma

Ampersand, 18 Haziran’da BYD ile 2026 yılı sonuna kadar 40.000 elektrikli motosiklet için pil hücreleri satın almak üzere bir Mutabakat Zaptı (MoU) imzaladı. Şirket, bu pil hücrelerinin form faktörünü, kimyasını, enerji yoğunluğunu veya diğer özelliklerini açıklamasa da, BYD’nin prizmatik LFP pil hücrelerini tedarik edeceği neredeyse kesin. BYD’nin LFP hücreleri uzun ömürlü, güvenli ve ekonomik özellikleriyle biliniyor ve kitlesel pazar modelleri için ideal.

Ampersand’ın Afrika’daki Büyüme Planları

Ampersand, Ruanda ve Kenya’daki en büyük elektrik filosuna ve şarj altyapısına sahip olmanın yanı sıra, BYD ile yapılan anlaşmanın bu işletmeleri hızla büyütmesine olanak sağlayacağını belirtiyor. Uzun vadede şirket, Afrika’daki 30 milyon ticari motosikletin büyük bir bölümünü elektrikli hale getirmeyi hedefliyor.

Ampersand CEO’su Josh Whale, şirketin derin müşteri öngörüsü ve teknik ürün bilgisinin yanı sıra BYD’nin pil hücreleri ve üretim kapasitesinin, Afrika’daki ticari motosiklet segmentinin dönüşümünü hızlandıracağını söyledi. Elektrikli araçlara geçişin, milyonlarca motosiklet sürücüsüne yılda 600 dolar tasarruf sağlayacağını da ekledi.

BYD’den Sihai Zhang ise ticari motosiklet segmentinin elektrikli hale getirilmesinin önemine vurgu yaparak, yoğun kullanılan bu araçların elektrikli araçlarla değiştirilmesinin karbonsuzlaşma sürecinde mantıklı bir ilk adım olduğunu belirtti.

Ampersand’ın Başarıları ve Gelecek Planları

Merkezi Ruanda’nın başkenti Kigali’de bulunan Ampersand, Mayıs 2019’da Afrika’da elektrikli motosikletleri tanıtan ilk şirket oldu. Elektrikli motosikletleri son dört yılda 180 milyon km yol kat ederek 8.000 ton CO2 emisyonu tasarrufu sağladı. BYD ile yapılan bu anlaşma, şirketin Afrika’daki sürdürülebilir ulaşım hedeflerine ulaşmasını hızlandıracak.

https://www.ampersand.solar/

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com