Anasayfa » Volkswagen, Brezilya ‘da 10 Dakikada Şarj Olan Elektrikli Otobüsünü Tanıttı

Volkswagen, Brezilya ‘da 10 Dakikada Şarj Olan Elektrikli Otobüsünü Tanıttı

by mobilitehaber

Volkswagen Truck & Bus, ultra hızlı şarj edilebilen bataryaya sahip elektrikli otobüs prototipini Brezilya ‘da tanıttı. Bu yeniliğin arkasındaki teknoloji, lityum iyon pillerin ağır metal niyobyum ile zenginleştirilmesine dayanıyor.

Projenin Ortakları ve Teknik Detaylar

Proje ortakları CBMM, Toshiba ve Volkswagen Truck & Bus’a göre bu teknolojinin en büyük avantajı, aracın maksimum menziline yalnızca 10 dakikada ulaşarak ultra hızlı şarj imkanı sunması. 18 tonluk bir şasi üzerine inşa edilen prototip, 300 kW’lık bir pantograf kullanılarak 10 dakikalık şarj süresiyle tahmini 60 kilometre menzile sahip. Elektrikli otobüs, her biri 30 kWh’ye kadar kullanılabilir kapasiteye sahip, niyobyum anotlu dört lityum pil paketiyle donatılmıştır.

Niyobyum Anotlu Pillerin Avantajları

Bu sistemin avantajlarından biri de NTO (Niyobyum Titanyum Oksit) anot yapısının son derece hızlı şarja ve daha ılıman sıcaklıklarda çalışmaya olanak sağlamasıdır. Bu özellikler, akü ömrünü ve güvenliğini artırırken, soğutma gereksinimlerini azaltarak enerji tüketimini de düşürür.

Test ve Uygulama Süreci

Test süresi süresiz olup, uygulamanın gelişimine göre belirlenecektir. Orta vadede bu doğrulama için denemeler küçük bir filoyu kapsayacak şekilde genişletilecek. Teknolojiyi iyileştirmeye yönelik tüm bileşenler gerçek zamanlı olarak izlenecektir. Elektrikli otobüsün pazara sunulmasına yönelik sonraki adımlar bu aşamadan sonra belirlenecek olup, NTO teknolojisine sahip pilin 2025 yılında piyasaya sunulması bekleniyor.

Sektörel Dönüşüm ve Gelecek Planları

Volkswagen Truck & Bus’ın Başkanı ve CEO’su Roberto Cortes, “Bu proje, gelecek nesil elektromobiliteyi geliştirmeye başlamamız açısından stratejik bir öneme sahip. Yedi yıl önce Latin Amerika’da üretilen ilk elektrikli kamyon prototipiyle pazarı şaşırtmıştık. Şimdi bir kez daha küresel trendleri öngörüyoruz ve Araxá’daki fabrikasında gerçek operasyonda yol testleri için prototip alarak bizi destekleyecek olan CBMM gibi referans ortaklarımızla sektörün dönüşümüne liderlik etmeye çalışıyoruz” dedi.

Niyobyum Teknolojisi

Brezilya Metalurji ve Madencilik Şirketi CBMM, Brezilya ‘nın Minas Gerais eyaletindeki Araxá şehri yakınlarındaki piroklor madeninden çıkarılan niyobyumun işlenmesi ve teknolojisi konusunda uzmanlaşmıştır. Şirket, dünyadaki niyobyum metali ve alaşımlarının tedarikinin %80’inden fazlasını sağlamaktadır.

CBMM ve Japon teknoloji grubu Toshiba, NTO olarak bilinen lityum iyon pil hücrelerinin anodu için niyobyum ilavesiyle karışık titanyum oksit teknolojisi geliştirmek üzere altı yıldır birlikte çalışıyor. 2021 yılında proje, Volkswagen Truck & Bus ile termal ve enerji yönetim sistemlerinin geliştirilmesi ve ultra hızlı şarj yoluyla pilin elektrikli otobüste uygulanmasına olanak tanıyan bir ortaklık yoluyla genişletildi.

Gelecek Perspektifi

Tüm teknoloji, CBMM’nin gerçek dünya operasyonlarında kullanıldığında, aracın günlük olarak sabit bir rotada çalışacağı ve yolculuğun başında veya sonunda pantografta şarj edileceği durumlarda doğrulanacak ve mükemmelleştirilecektir. Operasyon, gelecekteki ticarileştirme için gerekli ayarlamaların sinyalini vermek amacıyla hem NTO bataryasının hem de aracın özelliklerine ilişkin veriler sağlayacak.

Küresel Pil Geliştirmeleri

Niyobyum anot malzemesi aynı zamanda İngiliz geliştiriciler Nyobolt ve Echion’un da odak noktasıdır. Nyobolt, 35 kWh bataryaya sahip bir aracın altı dakikadan daha kısa bir sürede tamamen şarj edildiği bir süreci göstermişti. İlgili pil teknolojisinin bu yıl ölçeklendirilmesi planlanıyor. Ayrıca, Echion Technologies, niyobyum bazlı XNO anot malzemesini pazara sunacak olan B Serisi finansman turunda 35 milyon dolar topladığını bildirdi.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com