Anasayfa » Amazon’un Yeni Rivian Teslimat Aracına Bir Göz Atın

Amazon’un Yeni Rivian Teslimat Aracına Bir Göz Atın

by mobilitehaber

Rivian’ın R1T pikabı ve üç sıralı R1S SUV’u şu anda kamuoyunun ilgisinden aslan payını alıyor, ancak  otomobil üreticisinin yeni elektrikli teslimat minibüsü, insanların Rivian ile asıl ilişkilendirdiği şey olabilir. MotorTrend.com daha önce Rivian Amazon EDV’nin geliştirme sürecinde ve şimdi Rivian  yollardayken, Rivian minibüsünü kontrol etmeye davet edilmişti. İşte paylaştıkları bazı notlar.

Rivian Van Özellikleri

Rakipleri BrightDrop Zevo gibi Rivian Amazon EDV’de iki farklı konfigürasyonda sunuluyor. EDV700 modeli, iki model arasında büyük olanı. 7.32 m2 Prime paketi (veya Rivian markalı RCV700’de diğer çeşitli kargoları) taşımak üzere tasarlanan EDV700, standart bir gazlı step minibüs boyutlarında ve iki adet öne monte edilmiş motorla çalışıyor. Rivian güç çıkışından bahsetmiyor, ancak bunların R1T ve R1S’de kullanılan ön motorların detuned versiyonları olduğunu söylüyor. Rivian’ın 135 kWh’lik “Büyük Paket” bataryası tarafından destekleniyorlar, ancak daha küçük, daha hafif bir lityum demir fosfat batarya paketinin çalışmalarda olduğu söylendi.

Rivian, EDV700’ün bir şarjla 240 km gidebileceğini ve neredeyse tüm şarjın Seviye 2 şarj cihazları aracılığıyla gece boyunca gerçekleşmesine rağmen, minibüsün 50 kW’lık bir maksimum hızda hızlı şarj edilebileceğini söylüyor. Bir karşılaştırma noktası olarak Zevo 600, 400 km için derecelendirilmiş 165 kWh’lik daha büyük bir batarya paketine sahiptir ve 120 kW’a kadar hızlarda  hızlı şarj edebilir.

Tüm Rivian minibüsleri, R1 platformunun “düşük özellikli” bir versiyonu üzerinde yol alıyor ve elektrikli pikap ve SUV’un süslü elektro-hidropnömatik havalı süspansiyonundan kaçınarak önde, kompozit enine yaprak yaylar ve arkada çelik yaylar tercih ediyor. Rivian’ın tüketici ürünleri çok sayıda kişiselleştirilebilirlik sunsa da, EDV’de yalnızca bir sürüş modu ve bir rejeneratif fren ayarı vardır, ikincisi R1T / R1S’nin Yüksek rejen ayarına benzer.

Modüler Yapı ve Kolay Onarılabilirlik

Posta servisinin yeni Oshkosh NGDV’sine benzer şekilde, Rivian Amazon EDV’nin görev döngüsü, minibüsle ilgili tasarım kararlarının çoğunu etkiledi. Beklenen 7 ila 10 yıllık ve 482.000 kilometrelik kullanım ömrü ile Rivian, EDV’nin kendisini mahallede dost bir yüz olarak sunmasını sağlamak istedi. Minibüsün karikatürize görünümü işlevsel bir amaca da hizmet ediyor. Alçak, güdük burun ve elektrikle ısıtılan devasa ön cam olağanüstü görüş sağlıyor. Siyah kalıplanmış plastikler hasarı iyi gizliyor ve değiştirilmesi ucuz ve minibüsün yanlarını oluşturan çelik bantlar modüler – bir set çıkarıldığında EDV700 sihirli bir şekilde EDV500’e dönüşüyor.

Güvenlik Özellikleri

EDV’nin geliştirilmesinde güvenlik ve sürücü konforu en önemli unsurlar olmuştur. Rivian minibüs hem pasif hem de aktif güvenlik özellikleri içermesi bakımından benzersizdir. Rivian minibüs sürücü, perde, yan ve göğüs hava yastıkları, 360 derece kameralar ve ultrasonik sensörler, otomatik acil frenleme, kör nokta izleme ve hatta Rivian’ın Driver+ gelişmiş sürücüsü gibi özelliklere sahiptir.

İş akışı

Rivian ayrıca minibüsün tasarımını sürücüye göre optimize etmiştir. Isıtmalı ve klimalı koltuk, 12 saatlik bir vardiya için gereken rahatlığı sağlayacak şekilde tasarlanmış. Minibüs, sürücü koltuğunun arkasında hem gösterge paneline monte edilmiş bardak tutucular hem de saklama alanı sunuyor ve R1S ve R1T’nin yazılım paketinin değiştirilmiş bir versiyonu olan bilgi-eğlence sistemi, sürücünün radyo  veya müzik dinlemesine olanak tanıyor.

Sürücüler, Amazon cihazlarıyla bilgi-eğlence ekranında görüntülenen bir QR kodunu tarayarak vardiyalarına başlarlar, bu da otomatik olarak günlük rotalarını oluşturur ve hem orta ekranda hem de dijital gösterge panelinde navigasyon talimatlarını görüntüler.

Büyüme Planları

Rivian şu anda Amazon’a söz verdiği 100.000 EDV’yi üretmek için yoğun bir şekilde çalışıyor. Şimdiye kadar tedarik ettiği 1.000 minibüsün Temmuz ayından bu yana 100 şehirde 5 milyondan fazla paket teslim ettiğini söylüyor. BrightDrop’un FedEx ile yaptığı gibi Rivian da önümüzdeki yıllarda müşteri tabanını Amazon’un ötesine genişletmeyi hedefliyor.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com