Anasayfa » Hyundai ve Iveco ağır hizmet elektrikli araçları için işbirliği yapacak

Hyundai ve Iveco ağır hizmet elektrikli araçları için işbirliği yapacak

by mobilitehaber

Hyundai ve Iveco, ortaklıklarını ağır hizmet elektrikli ticari araçları da kapsayacak şekilde genişletmek istiyor. Iveco yakın zamanda Hyundai teknolojisine sahip hafif elektrikli ticari araç planlarını duyurdu. Artık her iki taraf da ağır hizmet tonajlarına odaklanmak istiyor.

Üreticiler, akülü elektrikli ve yakıt hücreli araçlar da dahil olmak üzere Avrupa pazarlarına yönelik elektrikli ağır hizmet kamyonları konusunda işbirliği yapmak üzere bir niyet mektubu imzaladı. Her iki şirketten gelen aynı kısa duyurularda daha fazla ayrıntı verilmedi. Sadece “iki şirketin sürdürülebilir bir geleceğe geçişi hızlandırmayı beklediğini” belirtiyor.

Hyundai ve Iveco, elektrikli ticari araçlara yönelik ortaklıklarına Mart 2022’de başlamıştı . O zamandan beri yakıt hücresi sektöründe Iveco eDaily FCEV minibüsünü ve E-Way H2 otobüsünü tanıttılar . Şubat ayı başında ortak hafif akü-elektrikli ticari aracın duyurulması ile işbirliği ilk kez BEV segmentini de kapsayacak şekilde genişletildi. Sonuç olarak Iveco, eDaily’nin yanı sıra ürün yelpazesine pilli-elektrikli bir model daha ekleyecek . Henüz adı açıklanmayan model eDaily’nin altında konumlandırılacak.

Şubat ayında Iveco Kamyon İş Birimi Başkanı Luca Sra şunları söyledi: “Bu anlaşmanın sadece ürün teklifimizi güçlendirmekle kalmayıp aynı zamanda Hyundai ile olan ilişkimizi derinleştirerek ileriye dönük işbirliğine dayalı projelerin devamının önünü açacağından eminiz.” daha sürdürülebilir bir toplum.”

Ağır hizmet sektöründe bu türden bir işbirliği daha duyuruldu. Bilindiği gibi Iveco, ağır hizmet tipi elektrikli kamyonlar (akü ve yakıt hücresi) konusunda Nikola Motor ile olan eski ortak girişimini tamamen devraldı . Ayrıca Avrupa için kendi elektrikli kamyonlarını da duyurdu . Iveco Bus’ın ürün yelpazesinde halihazırda akülü elektrikli ve yakıt hücreli otobüsler de bulunuyor. Hyundai şu anda kamyon sektöründe Xcient Fuel Cell hidrojen modeliyle temsil ediliyor. Koreliler 27 tonluk kamyonu 2020 yılında piyasaya sürdü. Şirket, 2021 ortalarında revize edilmiş bir versiyonunu sundu.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com