Anasayfa » Lithium, ABD hükümetinden milyar dolarlık kredi aldı

Lithium, ABD hükümetinden milyar dolarlık kredi aldı

by mobilitehaber

General Motors’un desteklediği lityum üreticisi Lithium Americas, ABD Enerji Bakanlığı’ndan toplam 2,26 milyar dolarlık kredi için koşullu taahhüt aldı. Ek sermaye Nevada’daki madencilik projesini ilerletmek için kullanılacak.

Potansiyel kredi, Lithium Americas’ın Nevada’daki Thacker Pass madenindeki işleme tesislerinin inşasını finanse etmek için kullanılacak ve başlangıçta yılda 40.000 ton pil kalitesinde lityum karbonat üretilecek.

Reuters’e göre 2,26 milyar dolar, “enerji geçişi için kritik minerallerin yerli üretimini artırma çabasının bir parçası olarak Washington’un madencilik sektöründe bugüne kadarki en büyük yatırımlarından biri.” Kredi aynı zamanda dolaylı olarak General Motors’u da destekleyecek ve başlangıçta başka hiçbir elektrikli araç üreticisini desteklemeyecek. Bunun nedeni, GM’nin 2023 baharında Lityum Amerika kıtasına yaklaşık 650 milyon dolar yatırım yapmasıyla şirketin “Faz 1 üretimine özel erişim” elde etmesidir. İlk aşamanın, GM’ye ve onun LG Enerji Çözümü Ultium Cells ile ortak batarya girişimine teslimatlarla 2026’nın ikinci yarısında başlaması bekleniyor. Başka hiçbir şirket Thacker Geçidi madeninden lityum alamayacak.

Nevada-Oregon sınırı yakınındaki sahadaki ilk çalışmalar, GM yatırımından kısa bir süre sonra, Mart 2023’te başladı. Şu anda vaat edilen krediden gelen fonların bu yılın sonuna kadar akması beklenmiyor çünkü şu anda tek koşullu taahhüt hâlâ nihai çevresel değerlendirmelerin sonucuna bağlı. Ancak GM’nin 2026 yılının ikinci yarısında teslimatlara başlayacağı sırada açıklanan zaman çizelgesi artık karşılanmayacak. Lithium Americas, inşaat süresinin kredinin kesinleşmesinden sonra üç yıl olacağını ve “Thacker Pass Aşama 1’in mekanik olarak tamamlanmasının 2027 yılında hedeflendiğini” duyurdu. Ayrıca basın bülteninde, “Şirket, 2028’de tam kapasite üretime ulaşmayı hedefleyerek altı ila on iki aylık bir devreye alma ve hızlandırma dönemi öngörüyor.” ifadesi yer alıyor. Ayrıca projenin maliyetleri de arttı.

Daha önce Lithium Americas’ın maliyeti 2,27 milyar dolardı; şu anda bu rakam 2,93 milyar dolar. Mühendislik maliyetleri arttı ancak uzak bölgelerde işçiler ve aileleri için bir konut kompleksi inşa etmek de başlangıçta hesaplanandan daha pahalı. “DOE’nin sıkı durum tespiti sürecini tamamlamış olmaktan memnuniyet duyuyoruz. Kredi artı GM’nin stratejik yatırımı, Aşama 1’i finanse etmek için gereken sermayenin büyük çoğunluğunu sağlayacak” dedi Lithium Americas Başkanı ve CEO’su Jonathan Evans. “Thacker Geçidi’nin sorumlu bir şekilde geliştirilmesini ilerletirken ABD hükümetinin desteğini derinden takdir ediyoruz ve Amerika’ya ortak başarı getirmek için tüm paydaşlarımızla işbirliği yapmaya devam etmekten heyecan duyuyoruz.”

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com