Anasayfa » Kia ve Tesla Tayland’da elektrikli araç üretebilir

Kia ve Tesla Tayland’da elektrikli araç üretebilir

by mobilitehaber

Tayland hükümeti görünüşe göre ülkede üretim tesisleri kurmak için iki büyük otomobil üreticisiyle görüşüyor. Kia ile olası bir EV fabrikası hakkında görüşmelerin devam ettiği ve Tesla ile olası bir EV ve pil üretim tesisi hakkında görüşmelerin devam ettiği iddia ediliyor.

Reuters haber ajansı, hükümet kaynaklarına dayanarak ilk kez görüşmelere ilişkin haber yaptı. Yazıya göre Kia, Tayland’da elektrikli otomobil fabrikası kurabilir. Ancak otomobil üreticisinin bunun karşılığında teşvik aradığı görülüyor. Ancak Reuters’in sorusuna ne Kia ne de Tayland Yatırım Kurulu (BOI), görüşmelerin mevcut durumu hakkında yorum yapacak . Ancak BOI, Ocak ayında Kia’nın Tayland’da yatırım yapmayı düşündüğünü açıklamıştı.

Reuters, Kia ile ilgili kaynaklarından birinin aktardığına göre “Onların ciddi bir teklifi var.” “Top onların sahasında”

Görünüşe göre Kia, Güneydoğu Asya ülkesinde üretim yapmakla ilgilenen tek otomobil üreticisi değil. Tayland hükümeti ayrıca Tesla ile olası bir elektrikli otomobil ve batarya üretim tesisi hakkında da görüşüyor. Haber ajansına göre ABD’li otomobil üreticisi geçen yıl zaten bir saha araştırması yapmıştı. Bu durum Başbakanlıktan bir yetkili tarafından da doğrulandı.

Makalede belirli bir lokasyon belirtilmese de Tayland hükümetinin Tesla’ya tesise yüzde 100 yeşil elektrik sağlama fırsatını teklif ettiği söyleniyor. Her iki durumda da somut bir yatırım kararının ne zaman alınabileceği veya ne kadar yatırım yapılabileceği bilinmiyor.

Tesla bölgede mağaza açmayı planlıyor. ABD’li üreticinin Hindistan’da akülerin yanı sıra elektrikli otomobilleri için de bir fabrika kurmak istediğine dair söylentiler var . Ancak içeriden bilgilere dayandırılan raporlar bulunsa da bu bilgi henüz resmi olarak doğrulanmadı.

Tayland’da her yıl yaklaşık 2,5 milyon araç üretiliyor. Tayland hükümeti, 2030 yılına kadar yerel üretimin en az yüzde 30’unun sıfır emisyonlu araçlardan oluşmasını öngören “30@30” hedefini takip ediyor. Tayland, coğrafi olarak Asya pazarlarına hizmet vermek için iyi bir konuma sahip ve nikel kaynaklarına sahip ve Endonezya nikelini işleyebilir.

Otomobil ve akü endüstrisindeki çok sayıda şirket halihazırda sübvansiyonlarla cezbedildi. Mart ayının başında BMW, içten yanmalı motorlara ve şarj edilebilir hibritlere ek olarak tamamen elektrikli bir model oluşturmak amacıyla Rayong tesisinde yüksek voltajlı piller için yeni bir üretim tesisinin temelini attı. Ayrıca Tayland’ın teşvik politikası nedeniyle Çin’den de birçok şirket buraya yatırım yapma kararı aldı. Bunlar arasında araç tarafında SAIC markası MG , GAC Aion , Neta ve Great Wall, pil tarafında ise SVOLT , Gotion High-Tech ve Eve Energy yer alıyor.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com