Anasayfa » BAIC, CATL ve Xiaomi Pekin’de pil hücresi fabrikası kuracak

BAIC, CATL ve Xiaomi Pekin’de pil hücresi fabrikası kuracak

by mobilitehaber

BAIC, CATL ve Xiaomi, Pekin’de bir pil hücresi fabrikasını işletmek için ortak girişim planlarını açıkladı. İnşaat bu yıl başlayacak ve ortak girişim 1 milyar yuan (138 milyon ABD Doları) değerinde sermayeyle faaliyete geçecek.

BAIC, Pekin’de bir pil hücresi tesisi kurmak için CATL ve Xiaomi Auto ile güçlerini birleştiriyor. Üç şirket, Pekin Dönemi Yeni Enerji Teknolojisi adında, toplam bir milyar yuan (138 milyon ABD doları) sermayeye sahip olacak bir ortak girişim kuruyor. CATL yüzde 51, BAIC yüzde 39 ve Xiaomi Auto yüzde 5 çoğunluk hissesine sahip olacak. Henüz planlanan üretim kapasitesi, üretilecek hücre tipi veya planlanan inşaat ve üretim programı hakkında herhangi bir ayrıntı açıklanmadı.

2022 yılında Xiaomi’nin BAIC ile ortaklık planladığına dair haberler zaten vardı , ancak iki şirket pil yerine elektrikli otomobil üretmeyi düşünüyordu.

BAIC, son zamanlarda ortak üretim planlarını değerlendirdikten sonra Ocak ayı sonunda Hyundai ile ortak işletilen bir EV markası planlarını açıklayarak işbirlikleri alanında aktif oldu . Çin pazarında satılacak araçlar için de Mercedes ile üretim anlaşması var .

Bu aynı zamanda CATL’nin Pekin’deki ilk batarya fabrikası da değil, çünkü bu yılın Ocak ayında başka bir tesis için planlar açıklanmıştı . İnşaat yıl bitmeden başlayacak ve duyuru sırasında Xiaomi’nin burada üretilen pillerin bir kısmını bu yılın başında tanıtılan Xiaomi SU7 için kullanacağı zaten açıktı . Başlangıçta aracın 2024 yılında piyasaya sürülmesi planlanıyordu ancak zaman çizelgesinde değişiklik yapıldı.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com