Anasayfa » Avustralya elektrikli mobilite projelerine milyonlar harcıyor

Avustralya elektrikli mobilite projelerine milyonlar harcıyor

by mobilitehaber

Avustralya Yenilenebilir Enerji Ajansı (ARENA), üç elektrikli mobilite projesine toplam 21,8 milyon Avustralya doları yatırım yapıyor. Ayrıca ülkedeki araç kiralama hizmetlerinin elektrikli hale getirilmesine yardımcı olacak fonu da duyurdu.

En büyük pay (15,8 milyon AUD (yaklaşık 10,4 milyon ABD doları)) endüstriyel nakliye sağlayıcısı Centurion’a gidiyor. İkincisi, filosuna 30 adet akülü elektrikli kamyon eklemek ve Hazelmere’ deki deposuna toplam 30 şarj noktasıyla 15 şarj cihazı kurmak istiyor.

2,5 milyon AUD (1,65 milyon ABD Doları) Batı Avustralya’nın en büyük konteyner terminali olan Patrick Terminals’e gidecek. Şirket, Freemantle Limanı’na dokuz akülü elektrikli kamyon ve ilgili hızlı şarj cihazlarını yerleştirmek istiyor. ARENA’ya göre bu, ülkede türünün ilk örneği olacak bir proje olacak.

Geriye kalan 3,5 milyon AUD (2,31 milyon ABD Doları) ise Batı Avustralya Yerel Yönetim Birliği’ne (WALGA) verildi. “129 adet hafif akülü elektrikli aracın ve gerekli şarj altyapısının teslimatını koordine edecek.” Yeni EV’ler 22 yerel yönetim filosunun parçası olacak.

ARENA CEO’su Darren Miller, “Bu üç proje, daha önce araç emisyonlarını azaltmanın zor olduğu kanıtlanmış endüstriler de dahil olmak üzere elektrikli araçlara yönelik çeşitli araçları ve kullanım örneklerini gösteriyor” diyor.

Diğer yandan ARENA, ‘Elektrikli Kiralık Araç ve Şarj Altyapısının Devreye Alınması’ projesi için Europcar Mobility Group’a Driving the Nation Programına 4,76 milyon AUD (3,15 ABD Doları) tutarında finansman sağladı. Para, Avustralya’nın en büyük araç kiralama şirketlerinden biri olan Europcar Mobility Group‘a gidecek. İkincisi, bunu “önümüzdeki üç yıl içinde yaklaşık 3.100 yolcu elektrikli kiralık aracın dağıtımını desteklemek için” ülkedeki en az 41 tesise 256 şarj cihazı kurmak için kullanacak. Konumlar havalimanlarını, metropol merkezlerini ve bölgesel konumları içerecektir.

Europcar Mobility Group elektrikli araçları iki yıla kadar çalıştırmayı planladığından, fikir aynı zamanda ikinci el otomobil pazarını da canlandırmak. “Europcar Mobility Group’un projesi, filo ve kiralık araç pazarındaki emisyonların azaltılmasına yardımcı olurken, aynı zamanda ikinci el pazarına daha geniş bir elektrikli araç yelpazesi sunulmasına da yardımcı olacak ve bu hem şirket hem de satın almak isteyen Avustralyalılar için bir kazan-kazan. . Bunun diğer kiralık araç şirketleri tarafından da tekrarlandığını görmeyi umuyorum” diye açıklıyor Miller.

arena.gov.au , arena.gov.au (Europcar Hareketlilik Grubu)

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com