Anasayfa » Ikea, 2025’ten itibaren 1.000’den fazla yeni hızlı şarj cihazı sunmayı planlıyor

Ikea, 2025’ten itibaren 1.000’den fazla yeni hızlı şarj cihazı sunmayı planlıyor

by mobilitehaber

Ikea, Almanya’daki 54 mağazasının tamamında ve diğer lokasyonlarında hızlı şarj altyapısını genişletiyor. Teknoloji ortağı Mer, 50 ila 400 kW DC gücüne sahip Alpitronic cihazlarından oluşan bir karışım kuruyor. Üç yıl içinde toplamda 1.000’den fazla hızlı şarj noktası bulunacak.

Yeni hızlı şarj istasyonları müşteriler, çalışanlar ve nakliye hizmetlerinde kullanılan elektrikli araçlara yöneliktir. Sertifikalı yeşil elektrik kullanılarak ücretlendirilecekler. Ikea mağazalardaki şarj parklarının ne kadar büyük olacağını söylemiyor. Bununla birlikte, toplam 1.000 adetlik sayı göz önüne alındığında, konum başına şarj noktası sayısının çoğunlukla çift haneli aralıkta olması muhtemeldir. Mer’e göre, “Şarj etmek için yalnızca Mer ConnectME uygulaması veya dolaşım sağlayıcısından alınan standart bir şarj kartı gerekiyor.”

İlk şarj istasyonlarının 2025 baharında açılması planlanıyor. Eşlik eden basın açıklamasına göre iki şirket, teklifi “gerektiğinde” genişletmeyi planlıyor. Her iki ortak da halihazırda Birleşik Krallık’ta birlikte çalışmaktadır .

“Birlikte dünyayı daha iyiye doğru değiştirmek ve geleceği daha sürdürülebilir kılmak istiyoruz. Mer’in elektromobiliteyi bütünsel, müşteri dostu ve sürdürülebilir bir şekilde düşünme vizyonu, IKEA’nın iklim pozitif bir şirket olma hedefiyle mükemmel bir şekilde uyum sağlıyor” diyor Mer Almanya Genel Müdürü Otto Loserth.

Ikea, 2013 gibi erken bir tarihte ilk Avrupa ülkelerinde şarj cihazları kurmaya başladı. 2018’de Almanya’daki mağazaların üçte ikisi zaten şarj noktalarıyla donatılmıştı; ancak o zamanlar şarj kapasiteleri 22 kW AC ve 20 kW DC civarındaydı. tartışılıyordu. Ikea artık mevcut nesil elektrikli araçları mümkün olduğu kadar çabuk şarj etmek istiyor.

Ikea’ya göre iklimin korunması ve kaynakların korunması uzun zamandır Grubun sürdürülebilirlik stratejisinin merkezinde yer alıyor. Mobilite sektöründe emisyonların azaltılması bu açıdan önemli bir adımdır. Bu aynı zamanda şirketin kendi filosu için de geçerlidir. Ikea, kar amacı gütmeyen Climate Group kuruluşu ve on kurucu üyesi (Deutsche Post DHL, Vattenfall, Baidu ve Ikea dahil) tarafından 2017 yılında başlatılan EV100+ girişiminin bir üyesidir. Üye şirketler, filolarını 2030 yılına kadar karbondan arındırma sözü verdi.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com