Anasayfa » Alman elektrikli araç üreticisi e.Go yeniden iflasa sürüklendi

Alman elektrikli araç üreticisi e.Go yeniden iflasa sürüklendi

by mobilitehaber

Alman elektrikli otomobil üreticisi e.Go, 2020 yılından bu yana ikinci kez iflas başvurusunda bulundu. Şirket, gerekçe olarak “olumsuz piyasa ortamını” gösteriyor.

Ayrı bir duyuruda e.Go, Almanya’daki Aachen bölge mahkemesine iflas davasının açılması için başvuruda bulunduğunu yazıyor. AndresPartner hukuk firmasından Dr. Claus-Peter Kruth, geçici iflas yöneticisi olarak atandı. e.Go kendisini “yeniden yapılandırma uzmanı” olarak tanımlıyor ancak şirketin yeniden yapılandırılıp yapılandırılmayacağına henüz karar verilmedi.

“Önümüzdeki birkaç hafta içinde Dr Claus-Peter Kruth, Aachen’deki sahadaki ekonomik durum hakkında genel bir bakış elde edecek ve tüm önemli paydaşlarla görüşmelere girecek. Bu temelde, kendisine sunulan tüm yeniden yapılanma seçeneklerini inceleyecek,” e.Go Almanya basın açıklamasında belirtiyor. Cuma günü şirketin yaklaşık 320 çalışanına durum ve sonraki adımlar hakkında bilgi verildi.

e.Go, “elektrikli araç endüstrisindeki son olumsuz gelişmeler ve zorluklar ve sermaye piyasalarındaki dalgalanmaların ortasında” iflasın kaçınılmaz hale geldiğini belirtiyor. Olumsuz piyasa ortamı nedeniyle şirketin temin ettiği özkaynağa dayalı finansman araçları beklenen ölçüde ve hızda kullandırılamadı.

“Şirketin varlığının devamına yönelik çözümler bulmak amacıyla devam eden yatırımcı tartışmalarına ve müzakerelerine devam etmeyi planlıyoruz. Son derece yenilikçi ürün ve üretim konsepti göz önüne alındığında başarılı olabileceğimiz konusunda iyimserim” diyor Kruth. Üretimin devam edip etmeyeceğinden bahsetmiyor.

Şirket bir süredir sıkıntı yaşıyor. Alman “Aachener Zeitung” gazetesine göre e.Go, Mart ayı başında personelin çalışma saatlerini azalttı. Üstelik ABD borsa fiyatının, şirketin 2022 sonbaharında borsaya çıkışından sonraki altı ay içinde çöktüğü söyleniyor . Ayrıca e.Go, ABD borsası için zorunlu bir raporda Hollandalı ana şirket Next.e.GO NV ve diğer bağlı şirketlerin de iflas etmesinin beklendiğini duyurdu.

Karmaşık sorunlardan biri, ilk e.Go Life’ın halefi olan e.wave X’in AB model onayındaki gecikmelerdir. Konfigüratör aktivasyonu da dahil olmak üzere ön satışlar Ekim 2022’de başladı ancak model hala piyasada değil. Üreticinin küçük elektrikli otomobil için 11.000 ön sipariş aldığı iddia ediliyor. Önceki modeli olan e.GO Life’tan yalnızca 1.350 adet satıldı.

Üç buçuk yıl önce – Temmuz 2020’de – Aachen bölge mahkemesi ilk kez e.Go için iflas davası açtı. O zamanlar, esas olarak COVID-19 krizinin bir sonucu olarak, yargılamalar kendi kendine yürütülüyordu. Kurtarma, Investor ND Industrial BV aracılığıyla geldi. Hollandalı şirket , 1 Eylül 2020’de tüm yan kuruluşlar ve 400 çalışan dahil olmak üzere e.GO Mobile AG’nin tüm işini devraldı.

RWTH profesörü ve e.GO kurucusu Günther Schuh, mülkiyet değişikliğinin bir parçası olarak operasyonel sorumluluktan feragat etti ve 2021 yılında şirketten tamamen ayrıldı. e.Go, 2015 yılında onun girişimiyle kuruldu. Temel amaç, küçük bir elektrikli otomobili ticarileştirmekti, ancak Aachen merkezli şirket ZF de başlangıçta otonom bir “insan taşıma aracı” geliştirdi.

Yatırımcı ND Industrial, uluslararası bir özel sermaye şirketi olarak kabul edilir ve holding ve yatırım şirketi ND Group’un bir parçasıdır. Şirket, diğerlerinin yanı sıra altyapı hizmetleri, enerji, lojistik, gayrimenkul ve finansal hizmetler sektörlerine yatırım yapmaktadır.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com