Anasayfa » Airbus iki tonluk elektrikli uçağını tanıttı

Airbus iki tonluk elektrikli uçağını tanıttı

by mobilitehaber

Tamamen elektrikli CityAirbus NextGen bu yıl ilk uçuşunu gerçekleştirecek. Airbus, yaklaşık beş yıldır bu eVTOL prototipi üzerinde çalışıyor ve 80 km uçuş menzili ile 120 km/saat seyir hızını hedefliyor.

CityAirbus NextGen’in açılışı, Tuna Nehri kıyısındaki Donauwörth kasabasındaki yeni CityAirbus test merkezinin açılışıyla aynı zamana denk geliyor. Airbus sitesi eVTOL’lere yönelik sistemleri test etmeye adanmıştır.

Airbus, yeni makine için kalan tüm testleri ilk kalkıştan önce sahada gerçekleştirecek. Testler, sekiz pervaneli elektrik motorlarını ve uçağın uçuş kontrolleri ve aviyonik gibi diğer sistemlerini kapsıyor.

Airbus, konsepti Mart 2019’da  üreticinin Audi ile kurduğu Kentsel Hava Hareketliliği projesi kapsamında eVTOL’u geliştirdiğinde duyurmuştu. Fikir değişmeden kaldı ancak tasarım tamamen yenilendi. 

Uçak, dört yolcuyu yaklaşık 80 kilometre mesafeye ve 120 km/saat hıza kadar taşıyabilecek. Airbus, bataryalı elektrikli uçağın “büyük şehirlerdeki çeşitli görevler için operasyonlara mükemmel şekilde uygun” olduğunu düşünüyor. 

Resim: Airbus
Resim: Airbus

On iki metreye yayılan sabit kanatlar, eVTOL gövdesini V şeklinde bir kuyrukla taşır. Pervanelerden altısı kanatlara, ikisi ise kuyrukta yer alıyor. Airbus ayrıca uçuş sırasında 65 dBa’nın altında ve iniş sırasında 70 dBa’nın altında ses seviyeleri belirledi. Diğer teknik detaylar ise bilinmiyor.

Şirket, zaman çizelgesinde hafif bir gecikme olmasına rağmen bugünkü haberlerinde de sertifikasyondan bahsetmedi. İlk uçuş ilk olarak 2023 için planlandı ve sertifikasyon 2025 civarındaydı. Airbus aynı zamanda bugün “başarılı ve uygulanabilir bir AAM pazarını teşvik edecek benzersiz bir ekosistem” yarattığını söyledi.

Airbus Kentsel Hava Hareketliliği Başkanı Balkız Sarıhan şunları ekledi: “CityAirbus NextGen’i ilk kez piyasaya sürmek, gelişmiş hava hareketliliğine ve gelecekteki ürün ve pazarımıza doğru attığımız önemli ve çok gerçek bir adımdır.”

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com