Anasayfa » Toyota pil teknolojisinde çığır açabilir

Toyota pil teknolojisinde çığır açabilir

Japon otomotiv devi Toyota, elektrikli araçların maliyetini, ağırlığını ve boyutunu yarıya indirirken gidebileceği maksimum menzili artıracak bir buluşa imza attığını açıkladı.

by mobilitehaber

Elektrikli araç (EA) üreticileri, üst üste o kadar teknolojik buluşa imza atıyorlar ki bazı ülkeler elektrifikasyon hızına yetişmekte zorlanıyor. EA’ların çoğunluk sağlamalarıyla ulaşımın karbondan arındırılması ve yollarda daha stabil bir düzenin oluşması mümkün olsa da her buluşla birlikte yeni soru işaretleri de kafamızda beliriyor.

Bu sorunlardan biri de artık çağdışı kalmaya başlayan lityum piller. Elektrifikasyona geçiş aşamasında olduğumuz bu dönemlerde artan batarya üretimi yüzünden lityuma ilgi çok yüksek. Bu malzemenin çıkarımı ve işlenmesi sırasında da doğaya büyük miktarlarda karbondioksit (CO2) salınımı yapılmakta. Lityumun kullanılması uzun vadede petrol türevlerine nazaran daha yeşil bir tercih olsa da emisyonsuz olduğunu söylememiz mümkün değil.

Otomotiv sanayisinde bu sorunu katı hal pilleri üzerindeki inovatif çalışmalarıyla Toyota çözecek gibi görünüyor.

Neden araçlar için değil de batarya üzerine araştırmalar yapılıyor?

Bu teknolojilerin her ikisi de el ele gidiyor. Aslında birçok EA üreticisinin nihai amacı araçların fiyatını düşürebilmek, ancak yeni nesil batarya teknolojileri verimliliği arttırdığı gibi aracın son fiyatını da oldukça yükseltebiliyor. Toyota ise bu denklemi bozup hem verimli hem de ucuz araçlar çıkarma niyetinde. Sıvı halde kullanılan lityum pil yerine katı hal elektrolizörü kullanan araştırmacılar, aracın bataryasını öncekinden hem çok daha hafif, hem de verimli- yani daha yüksek menzilli olarak yapmayı hedefliyorlar.

Dünya genelinde daha yoğun enerji düzeylerine erişmek üzere yapılan üst üste atılımlar NASA’nın bile dikkatini çekmiş durumda. Açıklamalarına göre bir süper batarya üzerinde çalışmaya başlamışlar bile.

Japon otomobil firmasının Karbon Nötrlüğü ARGE Merkezi Başkanı Keiji Kaita şunları diyor:

Hem sıvı hem de katı hal pillerimiz için mevcut pillerin çok büyük, ağır ve pahalı olduğunu biliyor ve bunu tamamıyla değiştireceğiz. Saymış olduğum tüm bu faktörleri yarıya indirmeyi hedefliyoruz.

Keiji Kaita konuşmasında kesin olarak fiyatın da yarıya düşeceğinden bahsediyor. Bunun hakkında daha fazla veri olmasa da bo konuda kendilerine güvendikleri belli.

Batarya piyasaya sürülürse, Toyota’nın bu atılımı tarihe altın harflerle geçebilir ve elektrikli otomobillerin sayısı öngörülerden daha hızlı bir şekilde artacağı için sektörü tamamen sarsabilir. Şirket, 2025 yılına kadar batarya teknolojisini araçlarına yerleştirmeyi ve şarj başına 1.200 km (745 mil) potansiyel menzile ulaşmayı ve arabalarını rakiplerinin karşısında birinci sıraya koymayı hedefliyor.

Katı hal pili imalatı pahalıya patlamıyor mu?

Evet, geçmişe baktığımızda genel kanı öyleydi. Ancak Toyota, bunun bir şehir efsanesi olduğunu ileri sürüp bu pil türevlerini uygun maliyetli şekilde imal edilebileceğini iddia ediyor.

EA endüstrisinde geride kalan Toyota, şu anda mevcut otomotiv pazarındaki varlığını güçlendirmenin ve Japon markasını sektördeki karbondan arındırma ile hızlandırmanın yollarını arıyor. Bu gibi inovatif atılımlar şirketin pazarda rahatça parlamasına olanak sağlayabilir.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com