Anasayfa » Bentayga Odyssean Edition – En Sürdürülebilir Bentayga

Bentayga Odyssean Edition – En Sürdürülebilir Bentayga

by mobilitehaber

Bentley, ünlü Bentley karakterinden veya işçiliğinden ödün vermeden olağanüstü sürdürülebilir tasarım hikayesini sürdüren Bentayga Odyssean Edition’ı tanıtıyor. Sürdürülebilirliğe odaklanan bu yeni sınırlı sürüm sadece 70 adetle sınırlı olacak.

İlk Odyssean Edition 2021 yılında Flying Spur ailesine sunulmuş ve Beyond100 stratejisinin bir parçası olarak Bentley’in 2035 yılındaki lüks mobilite görüşünü tanımlayan EXP 100 GT konsept otomobilinden tasarım etkileri almıştı. Flying Spur Odyssean’e benzer şekilde, yeni Bentayga limited edition da Hibrit güç aktarma organlarının sağladığı avantajlardan yararlanıyor.

Bentayga Hybrid’in V6 benzinli motoru, elektrikli motoru ve yeni ve geliştirilmiş 18.0 kWh bataryası birlikte, neredeyse sessiz, sıfır emisyonlu EV modunun sakinliğinden heyecan verici tam gaz hızlanmaya ve WLTP döngüsünde en az 28 mil (45 km) yükseltilmiş sadece elektrik menziline kadar olağanüstü bir performans yelpazesi sunuyor.

Kombine 462 PS (456 bhp) güç üreten 3.0 litre TFSI V6 benzinli motor ve 100 kW elektrik motoru-jeneratörü Bentayga Hybrid’i sadece 5.3 saniyede sıfırdan saatte 62 mile (100 km/sa) çıkarabiliyor ve 158 mph (254 km/sa) azami hıza ulaşabiliyor. Zahmetsiz güç hissi, elektrik motorunun dakikada sıfır devirden itibaren tam tork çıkışını sağlama kabiliyeti nedeniyle hibrit güç aktarma sistemi tarafından vurgulanmaktadır.

Bentley’in hibrit portföyü şu anda toplam 14 modelden yedisini içeriyor; bu da Bentley model yelpazesinin yüzde 50’sinin artık elektrikli olduğu anlamına geliyor.

Sürdürülebilirlik sadece güç aktarma organlarına değil, aynı zamanda kabin içindeki malzemelere de odaklanıyor. Orta konsolun açık gözenekli Koa kaplaması, parlak kaplamalara göre %90 daha az cila kullanıyor ve ahşabın doğal yüzey dokusunun ve estetiğinin keyfini çıkarmaya olanak tanıyor. Sadece mevcut en iyi, en figürlü stoktan seçilen açık gözenekli kaplama, toplam kalınlığı sadece 0,1 mm olan sadece üç ultra ince cila tabakasıyla boyanır.

Kaplamalar ve korkuluklar şık, minimalist Piyano Keteni kaplamayla tamamlanırken, özel üç renkli deri şeması tüm iç mekana yeni bir derinlik kazandırıyor. Yeni malzemelerle birlikte, uzun süreli dayanıklılığı sayesinde sürdürülebilir doğal deri kabin genelinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Kabinde ayrıca, özellikle Bentley için benzersiz bir doğal lüks tekstil oluşturmak üzere ısmarlama bir iplikte tonal renklerin bir karışımı %100 İngiliz yününden yapılmış güzel işlenmiş tüvit paneller yer alıyor.

İç mekandaki vurgular Autumn adı verilen yumuşak, sıcak bir deriden oluşuyor ve müşteriler Beluga, Porpoise, Cricketball, Brunel veya Burnt Oak deriyi hafif, modern Keten deriyle birlikte kullanan beş özellik arasından seçim yapabiliyor. Ortaya çıkan kombinasyon, ikinci nesil Bentayga için bir ilk olan benzersiz bir üç renk paletini beraberinde getiriyor. Benzersiz Odyssean Edition sırt plakası araca girerken veya araçtan çıkarken belirginleşiyor ve dış D sütunu rozetiyle eşleşiyor.

Flying Spur Odyssean’de görülen ombré kaplamalarla ortak olarak, özel bir nakış stili, iplik renklerinin her bir koltuğun genişliği boyunca sakin bir şekilde birbirine karışmasını sağlar.

Dış kısımda, 22″ on kollu jantlar ve alt parlak donanım (ön ve arka tamponlar, far ve arka lamba çevreleri ve alt gövde yan kromu) üzerindeki boyalı Soluk Brodgar vurguları benzersiz bir dingin karakter ortaya çıkarıyor. Pale Brodgar vurgularıyla uyumlu olması için altı renkten oluşan seçkin bir dış palet önerilmiştir, ancak 60’tan fazla renkten oluşan Bentley paletinin tamamı arasından seçim yapılabilir.

Sağlık ve Konfor Standarttır

Bentley’in Azure modellerinde olduğu gibi Odyssean Edition da araç içindekilerin refahına ve konforuna öncelik veriyor ve mesafe ne olursa olsun her yolculuğu rahatlatıcı bir deneyim haline getiriyor. Şehir dışına çıkıldığında, 3.0 litrelik V6 benzinli motor ve elektrikli motorun güçlü kombinasyonu sessiz ve rafine bir sürüş deneyimi sunmaya devam ediyor.

Bentayga Odyssean Edition, tasarım, teknoloji ve işçiliğin bir kombinasyonu ile yolcularının refahını teşvik eder. Teknik özellikleri arasında 22 yöne kadar ayarlanabilirlik sunan Ön Koltuk Konforu Özelliği ile konfor ve uyanıklık için vücudun optimum sıcaklığını korumak üzere ısıtma ve havalandırma işlevi yer alıyor.

Güvenli, dingin ilerleme ve rahat kontrol hissi, sürücü destek sistemlerinin Touring Spesifikasyonu ile daha da geliştirilmiştir. Adaptif Hız Sabitleyici öndeki araçla aradaki belirli bir mesafeyi korur, öndeki araç bunu yaptığında yavaşlar (gerekirse durur) ve şerit boşaldığında ayarlanan hıza geri döner. Lane Assist, Traffic Assist ve Bentley Safeguard ile birlikte Bentley’in yerleşik radar ve kamera sistemleri, çevredeki trafiği ve yolları sürekli olarak izler.

Teknolojik Olarak Etkili

Bentayga Hybrid, EV Sürüşü, Hibrit Modu ve Bekleme Modu olmak üzere üç E Modu üzerinde kontrol sağlayan özel bir düğmeye sahiptir. Bunlar sürücünün bir yolculuk sırasında akü kullanımını manuel olarak yönetmesini sağlar, ancak bu aynı zamanda araç tarafından otomatik olarak da yönetilebilir.

EV Sürüş modu, araç çalıştırılır çalıştırılmaz devreye girer ve elektrikli sürüş deneyimini en üst düzeye çıkarır. Bu, şehir içi sürüş ve daha kısa yolculuklar için idealdir. Bentley Hybrid Efficiency Hızlandırıcı Pedalı, saf elektrik ve hibrit güç arasındaki sınırı belirtmek için bir basınç noktası kullanarak sürücüye geri bildirim sağlar. Bentley Hybrid Efficiency Navigation veritabanından alınan tahmini verileri kullanan pedal, bir kavşağa veya hız sınırı düşüşüne yaklaşırken titreyerek sürücüye gazı kaldırmasını tavsiye eder, enerji tasarrufu sağlarken aynı zamanda rejenerasyon için maksimum fırsat verir. E Motorun devreden çıkması ile içten yanmalı motorun çalışması arasındaki geçişte gaz pedalı aracılığıyla verilen dokunsal geri bildirim, sürücüyü mümkün olduğunca uzun süre EV Sürüşünde kalmaya teşvik ederek verimliliği en üst düzeye çıkarır. Saf elektrikli sürüşte, E Motor saatte 135 km hıza kadar çalışmaya devam eder.

Hibrit Modu, akıllı navigasyon sisteminden gelen verileri kullanarak araç verimliliğini ve menzilini en üst düzeye çıkarır. Bu mod daha uzun yolculuklar için uygundur ve navigasyon sisteminden gelen yönergeleri takip ederken öngörülü E-Mod ve motor boşa alma özelliğini kullanır. Bir varış noktası girildiğinde, araç otomatik olarak yolculuğun her bölümü için doğru Sürüş Modunu devreye sokar, akü şarjının en verimli kullanımını sürekli olarak hesaplar ve elektrik enerjisini yolculuğun en yararlı olduğu bölümleri için (örneğin şehre varışta) depolar. Sistem, araç varış noktasına ulaştığında yerleşik şarjı sıfıra indirerek genel verimliliği en üst düzeye çıkarır.

Tutma Modu, yüksek voltajlı akü şarjını daha sonra kullanmak üzere tutmak için motor ve elektrik gücünü dengeler. Bu mod, Spor modundayken tutarlı bir destek ve toparlanma sağlamak için varsayılan moddur.

Bentley Hibrit Verimli Frenleme, enerjinin geri kazanımını en üst düzeye çıkarırken konfor ve sürüş deneyimi için fren pedalına geleneksel bir his sağlamak üzere E Motor ile geleneksel hidrolik frenleme arasında frenlemenin kusursuz entegrasyonunu harmanlar.

Elektriklendirilmiş Bir Gelecek

Bentayga Odyssean Edition, şehirden kaçmak ve daha fazlasını keşfetmek için büyük tur kabiliyetine sahipken, şehir ortamlarında sorunsuz ve sessiz ilerleme ile elektrikli lüksün en üst noktasını sunuyor.

2025 yılına kadar Bentley serisinin tamamı, ilk Bentley Akülü Elektrikli Aracın (BEV) piyasaya sürülmesiyle aynı zamana denk gelecek şekilde hibrit güç aktarma organlarıyla sunulacak.

Bentayga Odyssean Edition, 2023 yılının 1. çeyreğinde üretime başlamadan önce Kasım ayında satışa sunulacak.

 

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com