Anasayfa » Tesla Cybertruck şiparişleri 1.9 milyonu aştı, 5 yıllık bekleme süreleri veriliyor

Tesla Cybertruck şiparişleri 1.9 milyonu aştı, 5 yıllık bekleme süreleri veriliyor

Cybertruck modelinin üretimine bu ayın başında başlanmıştı.

by mobilitehaber

Tesla‘nın Cybertruck modeli iki milyona yakın bir ön sipariş sayısı yakaladı. Tesla, bu tarz verilerin paylaşımı konusunda utangaç bir şirket olduğundan bu rakam kullanıcı tabanlı bir veri tabanından elde edildi.

Bu haftanın başlarında Earnings Call adlı bir programda konuşan Tesla CEO‘su Elon Musk, Cybertruck‘a olan talebin fazlalığına dem vurarak “…o kadar çok ki yetişmek imkansız.” ifadelerine yer vermişti.

Tesla‘nın en yüksek kapasitede bile yılda 375.000 Cybertruck üretmeyi planladığı göz önüne alındığında, yeni siparişlerin gelmesi yaklaşık 5 yıl sürebilir. Cybertruck, Giga Texas adlı fabrikada üretiliyor, ancak şu anda inşa edilen Giga Mexico adlı diğer fabrika birkaç seneye sorunsuzca işbaşı yapabilirse bu dudak uçuklatan bekleme süresi azaltılabilir.

Şu anda Cybertruck, Avrupa ve Asya’da da ön sipariş verebiliyor. ABD’de üretilen bu modelin denizaşırı ülkelerde satışı ise ayrı bir dert olacak gibi görünüyor. Modelin yüksek boyutu ve büyük ağırlığı yüzünden yurtdışına kargolanması hem lojistik hem de bürokratik olarak ciddi bir zorluk haline gelebilir.

Musk, Earnings Call‘da Cybertruck‘un ne kadar yenilikçi olduğunu ve sürüş keyfinin başka hiçbir araca benzemediğini anlattı:

Cybertruck’ı Cybertruck yapan şey bünyesinde bulundurduğu fütüristik teknolojisidir, sırf laf olsun diye de söylemiyorum. Neden mi dış görüntüsü alışageldiğiniz diğer araçlara benzemiyor? Çünkü alışageldiğiniz bir araç değil.

Bunun gibi özgüven dolu birçok laf sarf eden Musk, umarız aynı başarıyı lojistikte de gösterebilir.

Cybertruck‘ın Mayıs 2021’de 1 milyon ön siparişi vardı, bu da toplam sayının son 2 yılda neredeyse iki katına çıktığı anlamına geliyor. Elektrikli kamyonun 350 mil (yaklaşık 560 kilometre) menzille piyasaya çıkacağı söyleniyor. Çok değil, henüz 3 sene öncesine kadar 620 mil (neredeyse 1000 kilometre) menzile sahip olacağı iddia ediliyordu. Bu değişimin teknolojik yetersizliklerden mi yoksa fiyatı düşürmek için bilerek alınan bir karar mı olduğu ise bilinmiyor.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com