Anasayfa » Ford, Elektrikli Araçtan Zarar Etmeye Devam Ediyor

Ford, Elektrikli Araçtan Zarar Etmeye Devam Ediyor

by mobilitehaber

Ford, Model e elektrikli otomobil bölümü için 2023’ün 4. çeyreğinde yine önemli kayıplar kaydetti; bu rakam, son çeyrekte yaklaşık 1,6 milyar dolara ulaştı. Ancak otomobil üreticisi EV stratejisini değiştiriyor olabilir ve daha uygun fiyatlı bir EV platformu üzerinde çalışıyor olabilir.

Ford, dördüncü çeyreğe ve 2023 yılının tamamına ilişkin iş rakamlarını sundu. Şirketin EV bölümü, son çeyrekte, 2. ve 3. çeyrek sonuçlarının yaklaşık 200 milyon dolar altında, 1,6 milyar dolarlık satış gerçekleştirdi. Ancak sonuçta Ford Model e sürekli olarak yüksek zararlar bildirdi: Dördüncü çeyrekte 1,6 milyar dolarlık zarar satışlar kadar yüksekti. Önceki iki çeyrekte zarar sırasıyla 1,3 ve 1,1 milyar dolar olmuştu. EV bölümü bu nedenle kırmızının derinliklerinde. Yılın tamamında, EV bölümünün geliri 5,9 milyar doları (yüzde +12) bulurken, Ford’un EV işindeki zararı 4,7 milyar doları buldu.

Model E bölümü böylece 2023’ün 4. çeyreğinde araç başına ortalama 47.000 dolardan fazla zarar etti. EV başına kayıp, ikinci çeyrekte 32.350 dolardan üçüncü çeyrekte yaklaşık 36.000 dolara yükseldi. Ford, elektrikli modellerinin 2024 yılında da zarar eden bir iş olmaya devam edeceğini öngörüyor. Şirket bu yıl toplam kaybın 5 ila 5,5 milyar dolar arasında olmasını bekliyor. Bunun nedenlerinden biri Ford’un EV satışlarının durgunlaşması. Dördüncü çeyrekte Ford 34.000 adet sattı; bu rakam kabaca üçüncü çeyrek (36.000) ve ikinci çeyrekteki (34.000) rakamlarla aynı seviyede.

Ford ayrıca “son derece rekabetçi bir fiyatlandırma ortamının yanı sıra temiz sayfalı, yeni nesil EV’lerin geliştirilmesine yönelik stratejik yatırımlardan” da bahsediyor. Malzeme maliyetleri de arttı. Ancak otomobil üreticisinin elinde bir koz olabilir. Basında çıkan haberlere göre Ford, yeni nesil elektrikli araçları piyasaya sürmeyi planlıyor ve uzmanlardan oluşan küçük bir ekip, son iki yıldır düşük maliyetli bir elektrikli otomobil platformu üzerinde çalışıyor. Otomobil üreticisi daha küçük EV’lere odaklanacak. CEO Jim Farley, şirketin dördüncü çeyrek ve tüm yıl kazanç çağrısı sırasında yatırımcılara şunları söyledi: “Yalnızca çeşitli araç türlerine dağıtılmayacak, aynı zamanda yazılım ve hizmetler için geniş bir kurulum tabanı oluşturacak esnek bir platform geliştirdiler.”

Ford CFO’su John Lawler, EV bölümünün “kârlı olması ve getiri sağlaması gerekiyor” dedi. Ancak elektrikli araçların, Ford’un 2023’ün başında formüle ettiği hedef olan yüzde 8’lik vergi öncesi kar marjını 2026 yılına kadar geri getirmeyeceği açık. 2026,” dedi Lawler. Ford’un EV yol haritasına frene bastığı üçüncü çeyrek yıllık raporundan bu yana biliniyor . O dönemde Ford, elektrikli araçlar ve bataryalara yönelik yeni üretim kapasitelerine yönelik planladığı milyarlarca dolarlık yatırımın bir kısmını erteleyeceğini açıklamıştı. İlk somut sonuç, Ford’un ABD’deki LFP pil hücresi fabrikasını başlangıçta tasarlanandan çok daha küçük bir ölçekte hayata geçirecek olmasıdır.

Otomobil üreticisi ayrıca, LG Enerji Çözümü ve Koç ile birlikte Türkiye’de planlanan elektrikli ticari araçlara yönelik akü fabrikası planlarını da iptal etti . Maliyet düşürücü önlemler aynı zamanda Kentucky’deki yeni kampüste kurulması planlanan ikinci pil fabrikasını da etkiliyor. Ekim ayının sonunda Ford, bunun nedeni olarak Model e elektrik bölümündeki milyar avroluk kayıpları ve zayıflayan talebi gösterdi. Üretici, yaptığı açıklamada, “Elektrikli araç satın almakla ilgilenen birçok Kuzey Amerika müşterisi, benzinli veya hibrit araçlara kıyasla onlar için prim ödemeye isteksiz, bu da EV fiyatlarını ve karlılığını keskin bir şekilde sıkıştırıyor” diye yazdı. Ford’un Tennessee’deki yeni EV üretim kampüsü olan Blue Oval City’nin inşaatı değişmeden devam edecek, ancak yukarıda bahsedilenler gibi diğer projeler ertelenecek veya askıya alınacak.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com