Anasayfa » Stellantis Macaristan’da elektrik motoru üretimine hazırlanıyor

Stellantis Macaristan’da elektrik motoru üretimine hazırlanıyor

by mobilitehaber

Stellantis Macaristan’ın Szentgotthárd’daki fabrikasında elektrikli tahrikler üretecek. Grup, fabrikayı buna uygun şekilde donatmak için yaklaşık 100 milyon Euro yatırım yapacak. Macaristan’da üretilen ilk Elektrikli Tahrik Modülleri 2026’nın sonunda üretim hattından çıkacak.

Stellantis şu anda Szentgotthárd’da içten yanmalı motorlar, özellikle de 1,2 litrelik turbo üç silindirli ve 1,6 litrelik dört silindirli motorlar üretiyor. Üç yıldan kısa bir süre içinde burada birçok Stellantis modeli için elektrikli tahrikler de üretilecek. Bu amaçla üretici, Stellantis’in sermayesi ve Macar hükümetinin sübvansiyonları da dahil olmak üzere 103 milyon euroluk yatırım yapacak. Aksi takdirde şirket yalnızca elektrikli sürücü modüllerinin yakında çıkacak STLA platformu için olacağını belirtti .

Stellantis, 2021 yılında yeni platforma ilişkin planlarını açıkladı. Buna göre mikro ve kompakt otomobillere yönelik ‘STLA Small’, e -CMP platformunun ikinci nesil yerini alacak . Yeni platform, A, B ve C segmentindeki binek otomobiller için en az 500 kilometre menzile sahip olacak. Ayrıca C ve D segmentlerindeki binek otomobiller için ‘STLA Medium’ ve D ve EV segmentlerindeki binek otomobiller için sırasıyla 700 ve 800 kilometreye kadar menzile sahip ‘STLA Large’ seçenekleri de mevcut. 2024’ten itibaren dördüncü Stellantis platformu, en az 500 kilometre menzile sahip büyük elektrikli SUV’lar ve kamyonetler için ‘STLA Çerçeve’ olacak.

Açıklamaya göre elektrik motorlarının üretimi, tesisin Macaristan’daki mevcut binalarında yer alacak ve eğitimli çalışanlar tarafından gerçekleştirilecek. Stellantis Üretim Direktörü Arnaud Deboeuf, “Elektrifikasyona yönelik dönüşümümüzü desteklemek için elektrikli tahrik modüllerinin üretimini Szentgotthard’a getirmek, müşterilerimize temiz, güvenli ve uygun fiyatlı mobilite sağlama hedefimizin bir diğer önemli parçası” dedi.

Macaristan’daki yatırım, Stellantis’in mevcut tesislerde EV bileşenleri üretme stratejisinin en son örneğidir. Grup halihazırda Fransa’nın Tremery-Metz kentindeki üretim tesislerini elektrik motoru üretimi için (Nidec ile işbirliği halinde) kullanmaktadır. Bu adımın 2024 yılının üçüncü çeyreğinde ABD’nin Kokomo kentinde yapılması planlanıyor .

Yeni nesil elektrikli çift kavramalı şanzımanların (eDCT’ler) üretimi bu yıl İtalya’nın Mirafiori kentinde başlayacak . Bunlar Grubun hibrit ve plug-in hibrit araçlarına yöneliktir. Stellantis, EV yol haritası ‘İleriye Doğru 2030’un bir parçası olarak, on yılın sonuna kadar Avrupa’da yüzde 100 akülü elektrikli binek otomobillerin ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yüzde 50 akülü elektrikli binek otomobillerin ve hafif ticari araçların olmasını hedefliyor.

stellantis.com

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com