Anasayfa » Volvo, İsveç’te Mobilite Merkezi Açıyor

Volvo, İsveç’te Mobilite Merkezi Açıyor

by mobilitehaber

Volvo Cars, Göteborg yakınlarındaki Torslanda’da mobilite yenilikleri için yeni bir merkez inşa ediyor. Volvo, bu tesisle yeni teknolojileri laboratuvar ortamından çıkarıp gerçekçi bir şekilde test etmek istiyor.

Volvo, ‘Mobility Innovation Destination Torslanda’ adlı yeni merkezi, şirketin Göteborg’daki genel merkezinin yakınında, otomotiv geliştirme için özel olarak hazırlanmış bir test alanı olarak tanımlıyor.

Volvo, geliştirme merkezlerinde yalnızca elektrikli otomobillerin kablosuz ve çift yönlü şarj edilmesine ve otonom sürüşe yönelik teknolojilere odaklanmak yerine, “bunlar gelecekte şehir benzeri bir ortamda da test edilecek, doğrulanacak ve konuşlandırılacak” diyor. Merkezin sonuçları Volvo’nun yeni nesil premium elektrikli otomobillerine yansıtılacak. Mevcut planlara göre, mobilite inovasyonu için yeni merkezin bulunduğu kampüs, Göteborg Yeşil Şehir Bölgesi girişimine bağlanacak. Bu bölgede Göteborg şehri, Volvo Cars ve diğer şirketler, araştırmacılar ve diğer paydaşlarla birlikte, 2030 yılına kadar emisyonsuz ulaşıma ulaşmak için araçlara ve altyapıya yönelik yeni teknolojileri test etmek istiyor.

Volvo Cars, test, teknoloji ve malzemeye yönelik yeni bina ve tesislerin yanı sıra Torslanda’daki kampüsünü de start-up’lara ve iş ortaklarına açıyor . Yeni merkez, Volvo Cars ile emlak geliştiricileri Vectura Fastigheter ve Next Step Group arasındaki işbirliğinin bir parçası olarak inşa edilecek. “Projenin sürdürülebilirlik hedefleri oldukça iddialı.
25.000 metrekare alana sahip ilk yeni bina, yalnızca Volvo Cars tarafından kullanılacak ve geleneksel çelik ve beton çerçeveye kıyasla CO2 ayak izini yüzde 15 azaltan ahşap bir hibrit olacak,” diye duyurdu otomobil üreticisi.
İnşaatın 2024 yılının ikinci çeyreğinde başlaması planlanıyor ve ilk binanın 2026 yılında, yani Volvo Cars’ın 2027 yılındaki 100. yıl dönümüne denk gelecek şekilde tamamlanması bekleniyor. “Bu girişimle geleceği geliştirebileceğimiz bir ekosistem yaratmayı hedefliyoruz.

Volvo Cars İcra Kurulu Başkanı Jim Rowan, “arabalar, içlerindeki teknoloji ve etraflarındaki altyapı dahil olmak üzere mobilitenin hepsi bir arada” diyor. “Amacımız teknolojiye öncülük etmek, küresel yetenekleri çekmek ve diğer ileri teknolojiye sahip işletmelerle bağlantı kurmaktır.”
Volvo Cars ve Northvolt, Gothenburg’daki ortak akü hücresi fabrikalarını ancak Eylül 2023’te kurmaya başladı . Yıllık kapasitesi 50 GWh’ye kadar çıkabilecek fabrikanın 2026 yılında faaliyete geçmesi ve 3.000’den fazla kişiye istihdam sağlaması planlanıyor. İsveç için tesis, Northolt’un Skellefteå’daki fabrikasından sonra ikinci pil hücresi üretim tesisidir.
Volvo Cars ve Northvolt, Torslanda’nın Göteborg bölgesindeki Volvo araç fabrikasının hemen yakınındaki tesise yönelik planlarını ilk olarak Şubat 2022’de duyurdu . O zamanlar amaç, tesisin 2025 yılına kadar faaliyete geçmesiydi. Ortaklar artık 2026 yılını bekliyor.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com