Anasayfa » Samsung SDI, katı hal pillerinin seri üretimine 2027’de başlayacak

Samsung SDI, katı hal pillerinin seri üretimine 2027’de başlayacak

by mobilitehaber

Samsung SDI, katı hal pilleriyle 900 Wh/L enerji yoğunluğuna ulaşmayı hedefliyor ve 2027 yılında seri üretime geçeceğine inanıyor. Şirket şu ana kadar seri üretime hazır olup olmadığına dair böyle bir açıklama yapmaktan kaçındı.

Güney Koreli pil üreticisinin, 6 Mart’ta Seul’de başlayacak olan InterBattery 2024 için yaptığı basın bülteninde yazdığı şey bu. Şirket açıkça “tamamen katı hal pilinden” bahsediyor, dolayısıyla bazen katı hal pilleri olarak da adlandırılan yarı katı elektrolitli pil hücrelerinden bahsetmiyor. Samsung SDI, katı hal hücreleri için pilot üretimine bir yıl önce başlasa da seri üretim için bir takvim açıklamamıştı. 2027 ile birlikte artık ilk kez somut bir açıklama geldi.

Ancak InterBattery 2024 duyurusunda Samsung SDI yalnızca litre başına 900 watt saat hacimsel enerji yoğunluğundan bahsediyor ancak ağırlığı enerji içeriğiyle ilişkilendiren gravimetrik enerji yoğunluğundan söz etmiyor. Katı hal hücresinin enerji yoğunluğunun, Samsung SDI’nın şu anda üretimde olan prizmatik hücrelerinden yüzde 40 daha yüksek olduğu ifadesi, bu değerin ağırlıkla mı yoksa hacimle mi ilgili olduğunu belirtmiyor. Ancak açık olan şey, daha yüksek bir enerji yoğunluğunun ya daha uzun bir menzile ya da aynı menzile sahip daha küçük ve daha ucuz pillere yol açabileceğidir. Ayrıca, yüksek derecede yanıcı sıvı elektrolit olmadığından katı hal hücreleri önemli ölçüde daha güvenlidir.

Ancak Güney Koreli şirket kendinden emin bir şekilde şunları ifade ediyor: “Samsung pil kolu, şirketin tescilli katı elektrolit ve anotsuz teknolojilerinden yararlanarak, ASB ürününde endüstrinin en üst seviyesindeki enerji yoğunluğunu uygulamayı planlıyor; ikincisi daha yüksek katot kapasitesi sağlar. ”

Yukarıda adı geçen Suwon Araştırma Merkezi’ndeki pilot tesis şu anda prototip hücreler üretiyor. Şirket, “Samsung SDI’nın yol haritası, geliştirme, üretim hattı, proje lansmanından tedarik zinciri yönetimine kadar 2027 yılında tüm katı hal pillerinin seri üretimine yönelik planının her yönünün yolunda gittiğini gösterecek” diye yazdı.

Samsung SDI, katı hal pillerin seri üretime hazır hale getirilmesine yönelik bir yol haritasına ek olarak, fuarda daha hızlı şarj ve ultra uzun ömürlü piller de dahil olmak üzere çeşitli pil teknolojilerini sergileyecek. Örneğin yüzde 8’den 80’e şarj için yalnızca 9 dakikalık bir şarj süresi açıklanıyor ancak bunun arkasındaki teknolojinin 2026 yılına kadar seri üretime hazır olması beklenmiyor. 20 yıl kullanım ömrüne sahip pillerin vadesi dolmuyor. 2029’a kadar ilk çıkışlarını yapacaklar.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com