Anasayfa » Devrim ile başlayan sevda…

Devrim ile başlayan sevda…

by mobilitehaber

Mobilite Haber yayına başlayalı henüz bir hafta olmuşken bizi anlatmak istedim. Yazının devamında, kısaca Mobilite nedir ve biz ne yapıyoruz sorularına cevap bulacaksınız.

“Mobilite” Algımız, “Haber” Anlayışımız!

Mobilite deyince en kısa tanım hareketlilik ama çoğunlukla bu, ilk defa duyulunca bir anlam ifade etmiyor. Mobiliteyi alt başlıklarıyla anlatmak daha açıklayıcı olacaktır diye düşünüyorum. En önemli 2 alt başlık; İş Mobilitesi ve Ulaşım Mobilitesi.
İş mobilitesine örnek olarak, yemek,market sipariş uygulamaları (Getir, Yemeksepeti vs.), online pazar yerleri (Trendyol, Hepsiburada vs.), uzaktan veya hibrit çalışma/mesai düzenlemeleri gösterilebilir.
Paylaşımlı kullanıma yönelik iş modelleri (AirBnb, Martı vb.), hem bir iş mobilitesi hem de araç kısmı varsa ulaşım mobilitesi ile kesişiyor.
Ulaşım Mobilitesi dediğimiz ise otonom araçlar, batarya teknolojileri ve diğer geliştirilen araç, ulaşım teknolojileri vb. örnekler verilebilir. Bizim “Mobilite” algımız ise Ulaşım Mobilitesi. Otomotiv endüstrisi, dünyanın en büyük sektörü olmasının yanında teknolojik gelişmelerin bir çoğunun gerçekleştiği ve ilk defa uygulandığı bir alan. Bu da bizim “Ulaşım Mobilitesi”ne ilgi duymamızın en büyük sebebi. Gelişmeleri yakından takip etmek ve geleceğin dünyasına geç kalmamak...

Mobilite, farklı kıstaslarla değerlendirildiği zaman karşımıza çıkan en önemli kavram ise “Sürdürülebilir Mobilite” oluyor. Günümüz şirketlerinin yatırımlarının, artık sürdürülebilirlik kavramını es geçme olasılığı kalmadı.
Şu an da elektrikli araçların ve teknolojilerin kullanımı vs. gibi bir çok gelişme sürdürebilirlik amacıyla çevre duyarlılığı ve karbon ayak izini düşürmek amacıyla ortaya çıkıyor. Bu yüzden, geleceğin dünyasında içten yanmalı motorların olmayacağı artık bir beklenti değil realite haline geldi.
Özetle; bizim durduğumuz yer sürdürülebilirlik amacıyla yapılan ulaşım mobilitesi. “Sürdürülebilir Ulaşım Mobilitesi” diyebiliriz buna.

Meşhur sarı ineğin hikayesini bilirsiniz. Hani tüm sürünün feda ettiği ilk inek olan ama günün birinde sıranın onlara da geldiğini fark edince ilk hatayı sarı ineği vermekle yaptıklarını ve artık çok geç kaldıklarını farkettikleri. İşte bizim sarı ineğimiz Devrim’di, Tomtaş’tı ve daha niceleriydi.
Haber anlayışımız , “Sarı İnek”lere sahip çıkan ve “Sarı Aslan”lara vesile olan medya..

Ve son olarak Mobilite Vizyonu, Haber Misyonu ile çıktığımız bu yolda Türkiye’nin ilk Mobilite Portalı herkese hayırlı olsun…

Mustafa Talha Maraditli – Mobilite Haber Genel Yayın Yönetmeni

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com