Anasayfa » Zapata’nın drone gibi uçan hibrit motorlu eVTOL’u

Zapata’nın drone gibi uçan hibrit motorlu eVTOL’u

Kendisinden "hava scooteru" olarak bahsedilen bu eVTOL, 120kg yük kapasitesine ve 80 km/s hıza sahip.

by mobilitehaber

Elektrikli araçların ulaşımda devrim yarattığı bir çağda yaşıyoruz. Bu sayede bireysel uçuş alternatifleri de ileriye doğru dev bir sıçrama yaptı. Şahsi uçuş araçları dünyasına adını altın harflerle kazımaya hazır olan, elektrikli bir arıya benzeyen yepyeni Airscooter‘a bir göz atın.

AirScooter bir konseptten daha fazlası. Bu, kişisel havacılıktaki cüretkar girişimleriyle tanınan Fransız mucit ve jet-ski şampiyonu Franky Zapata‘nın en son buluşu. Zapata, 2019’da gazyağı ile çalışan bir jet platformu olan Flyboard Air ile de adından söz ettirmişti.

Tasarım ve Teknik Özellikler

AirScooter, iki saate kadar uçuş süresi ve 100 km/s maksimum hız sağlayan, elektrik ve dizelle çalışan hibrit bir motorla donatılması planlanıyor. Asıl ilginç olan şey, ortalama bir arabanın karbon ayak izine sahip olacak şekilde tasarlanmış olması.

Çarpıcı görünüşü dikkati ilk çeken özelliği. Gövdesinden uzanan altı kolu deyim yerindeyse çarkıfelek izlenimi veriyor. Her kol, ikiz keskin pervanelerle donatılmış bu da ona hem vahşi hem de fütüristik bir görünüm kazandırmış. Gelişmiş hibrit elektrikli motor sistemi sayesinde, piyasadaki diğer tüm eVTOL’lerden (dikey kalkış ve iniş yapabilen e-araç) daha uzun bir uçuş süresi vaat ediyor.

AirScooter, yumurta şeklindeki gövdesiyle hiçbir manzarayı kaçırmamanız için panoramik cam sunuyor. Ayrıca yastıklı koltuk emniyet kemerleri ile donatılmış. Konsol oyunlarında kullanılanlara benzeyen iki joystick ile eVTOL’u kontrol edebiliyorsunuz.

Kullanım

AirScooter‘ın en ilginç yönlerinden biri kontrol kolaylığıdır. İki joystick ile kontrol ediliyor ve kullanabilmek için pilot lisansına ihtiyacınız olmayabilir deniyor.

Benzer şekilde bir el kumandası ile kontrol edilen Ocean Gate Titan dalgıç trajik olayının akıllarınıza geldiğini biliyorum, ancak tek bir kötü örnek yüzünden teknolojiye sırt dönmek olmaz.

AirScooter hala planlama aşamasında ve şu an yalnızca bir prototipi var.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com