Anasayfa » Eskişehir’de Faaliyet Gösteren Esalba Metal, Mobilite Çözümleri ile Üretim Kapasitesini Arttırıyor

Eskişehir’de Faaliyet Gösteren Esalba Metal, Mobilite Çözümleri ile Üretim Kapasitesini Arttırıyor

by mobilitehaber

Esalba Metal Sanayi, Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan bir metal sanayi tesisidir. 1942 yılından bu yana otomotiv ve beyaz eşya sektörlerinde metal parça tedarikçisi olarak faaliyet gösteren şirket, 2007 yılında Esalba Metal adıyla Türkiye’nin en modern metal parça tedarikçisi olma iddiasıyla yola çıkmıştır. Bugün hala otomotiv ve beyaz eşya sektörlerinin global oyuncularına çeşitli proseslerle metal hizmet vermektedir.
Ekonomim Eskişehir Abdullah Sönmez’in hazırladığı habere göre Esalba Metal, yeni nesil araçların havalı süspansiyon ve güvenlik parçalarını üretecek.

Yeni Nesil Havalı Süspansiyon ve Güvenlik Parçaları Üretimine Başlıyor

Esalba Metal Sanayi Otomotivden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Tolga Özan, yeni nesil havalı süspansiyon ve güvenlik parçalarının üretimine başlayacaklarını açıkladı. Özan, 2023 yılının son çeyreğinde devreye aldıkları özel amaçlı sürtünme (friksiyon) kaynak makinesi ile üretim hızlarını ve kalitelerini artırdıklarını belirtti. Özan, “Araç bağlantı elemanlarının yüksek mukavemette ve hızlı bir şekilde kaynatılmasını sağlayan bu yatırım, Türkiye’de ilk ve tek olma özelliğini taşıyor,” dedi.

Mobilitede Havalı Süspansiyonların Avantajları

Tolga Özan, yeni nesil havalı süspansiyonların genel kullanımı ve güvenlik parçalarının üretimine ilişkin bilgiler paylaştı. Özan, “Havalı süspansiyonlar, özellikle ergonomi ve sürüş konforunun ön planda olduğu yeni nesil elektrikli-hybrid ve SUV araçlarda, yükün ağırlığı ne olursa olsun aracı sabit bir seviyede tutar. Bu tür parçaların üretiminde yüzde 100 izlenebilirlik ve müşteriye gönderilmeden önce tamamen test edilmiş olması gerekmektedir. İzlenebilirliği sağlamak için proses kontrolleri ve hammadde tedarikinden son sevkiyata kadar anlık kayıtlar dijital ortamda ve üretilen her parça için ayrı ayrı yapılmalıdır,” dedi.

Mobilitenin geleceği için bu tür inovatif süspansiyon sistemlerinin kritik olduğu bir gerçek.

İhracat Payını %70’e Çıkaracak

Son altı aylık periyotta ihracatta ciddi bir ivme yakaladıklarına dikkat çeken Özan, “Otomotiv tarafında cirosal bazda %40 yurt içine çalışıyorken, yeni yurt dışı bağlantılarımızla birlikte ihracat payımız %60’a ulaştı. Polonya, Romanya, İspanya, Almanya, Çin ve Tunus başta olmak üzere özellikle Batı Avrupa’daki birçok lokasyona ürünlerimizi ulaştırıyoruz. Önümüzdeki dönemde ihracatı odağımıza alarak Fransa ve İtalya gibi hedef pazarlara ulaşarak, ihracat oranımızı bu yılın son çeyreğinde %70’in üzerine çıkarmayı hedefliyoruz,” diye konuştu.

Yeni Yatırımlarla Üretim Kapasitesini %70 Artıracak

Otomotiv sektöründe son iki yılın durağan geçtiğini belirten Tolga Özan, 2023’ün son çeyreğinden itibaren artan iş potansiyelleriyle cirosal anlamda sektör ortalamasının üzerinde büyüdüklerini aktardı. Özan, “2023 yılında projeksiyon kaynak ve yeni fırın tesislerini devreye alarak kapalı alanlarımızı 18 bin metrekareden 24 bin metrekareye çıkardık. Bu yılın son çeyreğinde ise büyük tonajlı pres ve kalıp hanemizi destekleyecek tel erozyon gibi tezgâh yatırımlarımız olacak. Ayrıca yıl sonuna kalmadan kapalı alanımızı yaklaşık 5 bin metrekare genişleteceğiz. Bu yatırımlarla birlikte cirosal bazda %80 büyümeyi planlıyoruz. Üretim kapasitemizi de net olarak %70 artıracağız,” ifadelerini kullandı.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com