Anasayfa » Elektrikli Kaykayların Geleceği “İşte bilmeniz Gereken 9 Proje”

Elektrikli Kaykayların Geleceği “İşte bilmeniz Gereken 9 Proje”

by mobilitehaber

Kült bir hobi, ciddi bir spor ve muhtemelen fütüristik bir şehir içi ulaşım aracı – elektrikli kaykaylar gittikçe popüler oluyor.

Kaykay, Kaliforniya’daki mütevazı başlangıcından bu yana uzun bir yol kat etti. O zamanlar, kaykay özentileri (genellikle dalgalar düz olduğunda yapacak bir şeyler arayan sörfçüler) eski paten tekerleklerini tahta kalaslara takarak derme çatma tahtalar yapıyorlardı. “Kaldırım Sörfü” o kadar popüler oldu ki kaykay şirketleri kuruldu ve 1963 yılına kadar 50 milyondan fazla satıldı.

1990’ların sonlarında kaykay, korkusuz gençler arasında kült bir hobi ve özellikle bir mucidin, Louie Finkle’ın hayranlığı haline gelmişti. Elektrikli Louie olarak da bilinen Louie, kablosuz elektrikli kaykayı icat etti ve patentini aldı.

1996’da aldığı patent, bir tekerlek setine güç sağlayan ve kablosuz bir uzaktan kumanda ile kontrol edilen bir tasarımdı.

Louie sonunda Exkate’i kurarak 1500’den fazla kaykay üretti ve yirmi yıl önce kaykay meraklılarına yaklaşık 1200 dolar kazandıran X24’ün de aralarında bulunduğu ürünler için elliden fazla patent başvurusunda bulundu.

Neyse ki bugün rekabet çok sert ve yenilikler son sürat ilerliyor. Kaykay olimpik bir spor haline geldi ve elektrikli kaykaylar daha yaygın bir ulaşım aracı olma yolunda ilerliyor. Şehirlerini akıllı hale getirmeye odaklanan hükümetler için uygulanabilir bir çözüm olma yolunda önlerindeki tek engel mevzuat.

Bununla birlikte, teknolojideki ilerlemeler mümkün olanları genişlettikçe, ürün tasarımcıları yaratıcılıklarını fikre döküyorlar. Bu nedenle, şehir sınırları için tasarlanmış kompakt bir miniboard ve elektrikli kaykayların gelecekteki potansiyelini vurgulamak için bulabildiğimiz en iyi 9 tanesini bir araya getirdik…

  1. Razor X1 Cruiser Elektrikli Kaykay

Elektrikli olması hoverboard gibi görünmesi gerektiği anlamına gelmez. Razor X1 Cruiser, 125 watt’lık dişli motoru ve 10 mph’ye kadar hızıyla, retro modellere estetik bir selam niteliğinde poliüretan kaplamalı 5 katlı akçaağaç bir güverteye sahip.

Bu elektrikli kaykay, kablosuz bir el kumandası ile çalışır ve etkinleştirmek için yumuşak bir başlatma vuruşuna sahiptir. Bu arada, tasarımcılar kullanıcıların paten hareketine girip çıkmalarını kolaylaştırmak için değişken hız kontrolü eklemiştir.

  1. Exway Flex Elektrikli Longboard

Sırada geleneksel kaykaylara daha çağdaş bir yaklaşım var. Exway Flex Electric Longboard, süper sert ve elastik bir güverte oluşturmak için çok yönlü fiberglas ve bambudan oluşan alternatif katmanları eşleştiriyor.

Razor X1’e benzer şekilde, elektrikli bileşenler tahtanın içine entegre edilmek yerine güvertenin altına monte edilmiştir, bu da parçaların değiştirilmesini kolay ve basit hale getiren modüler bir tasarımdır. Kullanıcılar ayrıca, her biri sırasıyla düz veya zorlu arazilerin üstesinden gelmek için tasarlanmış göbek ve kayış motorları arasında seçim yapabilirler.

  1. Elektrikli Elwing Halokee Longboard

Gerçek anlamda modüler bir tasarım için Elwing’in Halokee Longboard’u, hepsi birbiriyle uyumlu bir parça koleksiyonundan üretilmiştir. Bu, kullanıcıların istedikleri zaman daha hafif tahtalara ve daha güçlü motorlara geçebilecekleri anlamına gelir.

Büyük virajlar ve uzun inişler için tasarlanan Halokee, yumuşak dönüşlere olanak tanıyan ve tüm titreşimleri emen uzun güvertesiyle şehirde gezinmek ve kıyılarda dolaşmak isteyenler için harika bir elektrikli longboard.

  1. Onewheel Pint

Onewheel Pint, sürüş deneyimini günlük yolculuklar için küçük bir pakete sığdırır ve gücünü, tahtanın ortasına yerleştirilmiş 10,5 inçlik yağlı bir lastiğe yerleştirilmiş 750 Watt’lık bir motordan alır. Bu 27 inçlik kompakt model, darbe tamponlarına ve ultra dayanıklı mat toz kaplamaya sahiptir. Bu arada, ayak pedalı sensörleri kullanıcıları algılar ve hareketi ne zaman etkinleştireceklerini bilir.

Her şeyi daha da kullanışlı hale getiren bu modelin ağırlığı (bir nebze) 23 pound ve hareket halindeyken tahtanızı yanınıza almanızı sağlayan entegre bir tutamağa sahip.

  1. Boosted Mini X

Bir diğer küçük ama güçlü model ise geleneksel elektrikli longboard’u minyatürleştirmeyi amaçlayan elektrikli bir kaykay olan Boosted Mini X. 29,5 inç ve sadece 16,8 pound ağırlığındaki tahta, maksimum güç için kavak ağacı çekirdeği ve üç eksenli fiberglas içeren kompozit bir malzemeden yapılmıştır.

Tahta, maksimum kontrol ve tepki için kullanıcıların ayaklarını pozisyonda kilitleyen benzersiz bir içbükey şekle sahiptir ve bir kicktail, en üst düzeyde manevra kabiliyeti için keskin 90 derecelik dönüşler sağlar.

  1. Chromatix

Biraz daha fütüristik bir şey için, Türk endüstriyel tasarımcı Elif Özügeldi’nin Chromatix konsepti, tamamı lityum pil ile çalışan LED şerit ışıklara sahip karbon bir gövdeyi öne çıkarıyor.

Chromatix, bluetooth aracılığıyla kullanıcının telefonuna bağlanıyor ve dinlediği müziğin ritmine göre renkleri ayarlıyor. Alternatif olarak, bir uygulama aracılığıyla erişilebilen bir renk tekerleği tamamen kişiselleştirmeye olanak tanıyor.

  1. Nike Elektrikli Kaykay Konsepti

Güney Koreli endüstriyel tasarımcı Jaehyuk Lim, kullanımı, şarj edilmesi ve taşınması kolay bir elektrikli kişisel ulaşım aracı olan Nike Cruiser Board için ilginç bir konsept geliştirdi.

Aerodinamik tasarım, kauçuk kavrama tekerleklerine sahip kobalt bir gövdeye benziyor. Konsept ayrıca kullanıcıların hareket halindeyken sörf tahtalarını şarj etmelerini sağlayan bir ‘Cruiser Sırt Çantası’ ile birlikte geliyor.

  1. PLMM

PLMM, sadece yükseltilmiş güverteyi eğerek hızlandırılabilen, yavaşlatılabilen ve geri döndürülebilen elektrikli dört tekerlekli bir kaykay konseptidir. İki eğim ölçer kullanılarak, ağırlık merkezi saniyede 1.000 kez eğim ölçülerek kontrol edilir, böylece hızlanırken veya yavaşlarken bile sabit kalır.

Naver Labs tarafından tasarlanan konsept, dayanıklılık için krom bir gövdeye ve benzersiz, modern bir estetik yaratmak için dinamik eğriler ve düz çizgilerin bir kombinasyonuna sahiptir.

  1. Delight

Yerleşik bir kamera ve zemin koşullarını algılayabilen tekerleklerle tamamlanan Delight konsepti, akıllı elektrikli kaykay tasarımının geleceğini hayal ediyor.

Endüstriyel tasarımcı Sungwoo Park tarafından tasarlanan kaykay, kullanıcının kişisel tercihlerini ve kaykay topluluğunu bir bütün olarak anlamak için kamera ve bir dizi dokunsal tekerlek aracılığıyla veri toplayarak sürücünün keyfini artırmak üzere tasarlanmış bir uygulama ile birlikte geliyor.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com