Anasayfa » Pepsico, Tesla Semi Elektrikli Kamyon Filosunu Nasıl Kullandığını Açıkladı

Pepsico, Tesla Semi Elektrikli Kamyon Filosunu Nasıl Kullandığını Açıkladı

by mobilitehaber

Pepsico, Tesla Semi elektrikli kamyon filosunu nasıl kullandığını, kamyon taşımacılığının geleceğine bir göz atmamızı sağlayan büyüleyici bir videoda açıkladı.

Tesla, elektrikli kamyonlarından yalnızca sınırlı sayıda teslim etti ve bunların çoğunun Pepsico’nun filosunda – özellikle de tamamen elektrikli ve güneş enerjisiyle çalışan Sacramento tesisinde – çalıştığına inanılıyor.

Kuzey Amerika Yük Verimliliği Konseyi (NACFE) tarafından hazırlanan çok ilginç yeni bir videoda Pepsico, Tesla Semi kamyonlarını kullanımını ayrıntılı olarak açıkladı.

Pepsico, 21 Tesla Semi elektrikli kamyonunun çoğunu birkaç durakla 100 mil içindeki teslimatlar için kullandığını açıkladı. Bu kamyonlar günde 12 saate kadar çalışmaktadır.

Pepsico elektrifikasyon programı yöneticisi Dejan Antunovic, Tesla Semi kamyonlarından üçünün 250 ila 450 mil arasında değişen rotalarla uzun mesafeli kamyon taşımacılığına adanmış olduğunu açıkladı.

Bunu desteklemek için Tesla, Pepsico tesislerine 750 kW Megacharger’lar kuruyor. Bu cihazlar 45 dakikadan daha kısa bir sürede %80 kapasiteye kadar şarj imkanı sağlıyor.

Pepsico, bir tesise bu kadar fazla şarj gücü kurmanın zorluğuna dikkat çekti ve bu deneyimden öğrendiklerini gelecekte elektrikli hale getirilecek depoları planlamak için kullanacaklarını söyledi.

Antunovic, şirketin kamyonları sınırlarına kadar zorladığını ve bundan etkilendiklerini söylüyor. Tesla Semi’nin rejeneratif frenleme özelliğini özellikle faydalı buluyorlar. Örnek olarak, Nevada’ya giderken Donner Geçidi’nden aşağı inerken Tesla Semi’nin frenlemeden gelen enerjiyi geri kazanarak enerji nötr hale gelebildiğini açıkladı.

Program yöneticisi, Tesla Semi ile mil başına ortalama 1,7 kWh’lik bir verimlilik elde edebildiklerini belirtti. Pepsico, bu verimlilik düzeyine “son birkaç ay içinde” ulaşıldığını, yani verimliliğin giderek arttığını özellikle belirtti.

Sacramento’daki fiyat olan kWh başına 0,14 $’lık bir oran düşünüldüğünde bu inanılmaz bir şey – bu, en verimli dizel kamyonlara göre %23’lük bir yakıt maliyeti düşüşü ile sonuçlanacaktır. Bu tasarrufların büyük bir kamyon filosunda ne kadar hızlı bir şekilde toplanabileceğini hayal edebilirsiniz.

Videoda ayrıca elektrikli kamyondan memnun görünen birkaç Tesla Semi kamyon sürücüsü de yer alıyor.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com