Anasayfa » Mercedes-Benz’in Yeni Pil Teknolojileri Merkezi: eCampus

Mercedes-Benz’in Yeni Pil Teknolojileri Merkezi: eCampus

by mobilitehaber

Mercedes-Benz, pil teknolojilerindeki gelişmelerini hızlandırıyor. Stuttgart-Untertürkheim’daki genel merkezinde eCampus adlı yeni yetkinlik merkezini açtı. Bu merkez, yüksek performanslı pil hücreleri ve yeni üretim süreçlerinin geliştirilmesine odaklanıyor.

Pil Maliyetlerinin Azaltılması Hedefi

Ola Källenius, Mercedes-Benz Group AG Yönetim Kurulu Başkanı, şirketin önümüzdeki yıllarda pil maliyetlerini yüzde 30’dan fazla azaltmayı amaçladığını belirtti. Bu hedef, yüksek performanslı hücreler için yenilikçi kimyasal bileşimler ve optimize edilmiş üretim süreçleri geliştirmekle mümkün olacak.

14 Milyar Euro Yatırım Planı

Mercedes-Benz, 2024 yılında araştırma ve geliştirmeye ve tesislerine 14 milyar avro yatırım yapmayı planlıyor. Bu yatırımın önemli bir kısmı pillerin ve elektrikli tahrik sistemlerinin geliştirilmesine yönlendirilecek.

Endüstriyel Hücre Laboratuvarı ve Yeni Üretim Süreçleri

Stuttgart-Untertürkheim’da açılan yeni “Endüstriyel Hücre Laboratuvarı”, hücre geliştirme ve üretiminin tüm ürün ve süreç zincirini kapsıyor. Bu laboratuvar, ekonomik bir üretim süreci için uzmanlığın geliştirilmesine olanak tanıyacak. Hücre kimyasının ve tasarımının kapsamlı bilgisi, ortak şirketlerdeki pil hücrelerinin seri üretimine katkıda bulunacak.

eCampus’ün açılması Mercedes-Benz’in sürdürülebilir iş stratejisinde önemli bir adım teşkil ediyor. Şirket, 2039 yılına kadar yeni araç filosunun tüm yaşam döngüsü boyunca net karbon nötr olmasını hedefliyor. Karbonsuzlaştırmaya ek olarak, bunun için en önemli kaldıraçlardan biri birincil kaynakları korumak için gerçek anlamda döngüsel bir ekonominin kurulmasıdır. Mercedes-Benz, pillere yönelik bütünsel bir yaklaşım izliyor ve üç temel konuya odaklanıyor: döngüsel tasarım, değer tutma ve döngüyü kapatma.

Sürdürülebilir Bina Konsepti

Yeni eCampus binası, sürdürülebilirlik kriterlerine uygun olarak inşa edilmiştir. Binanın temelleri geri dönüştürülmüş betondan yapılmış olup, çatı alanının yüzde 75’inden fazlası fotovoltaik sistemlerle donatılmıştır. Ayrıca, tersinir ısı pompaları ve soğuk akümülatörler, salon için sürdürülebilir ısı temini ve iklimlendirme sağlıyor.

Mercedes-Benz’in kendi üretim tesisleri 2022’den beri net karbon nötr . 2030’a kadar üretim enerjisi gereksinimlerinin %70’inden fazlasının yenilenebilir enerjiyle karşılanması planlanıyor. Bu, tesislerde güneş ve rüzgar enerjisinin genişletilmesi ve buna karşılık gelen diğer güç satın alma anlaşmalarının sonuçlandırılması yoluyla gerçekleştirilecek. Mercedes-Benz’in dünya çapındaki tüm üretim tesisleri için hedef, 2039’a kadar %100 yenilenebilir enerjiyle çalışmaktır.


Mercedes-Benz eCampus’un Açılışından Açıklamalar

Robert Habeck, Almanya Federal Ekonomi ve İklim Eylem Bakanı: “Yüksek performanslı aküler, ulaşımın elektrifikasyonunun kalbini oluşturur ve otomotiv endüstrisinin başarılı dönüşümünün anahtarıdır. Mercedes-Benz’in yeni eCampus ile gelecekte Untertürkheim tesisinde aküler için araştırma ve geliştirme faaliyetlerine odaklanacağından büyük mutluluk duyuyorum.”

Markus Schäfer, Mercedes-Benz Group AG Yönetim Kurulu Üyesi, Baş Teknoloji Sorumlusu: “Yeni eCampus’ta, kapsamlı araştırma ve geliştirme uzmanlığımızı tüm elektrikli tahrik sisteminde daha da etkili bir şekilde bir araya getirip genişletebiliyoruz.”

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com