Anasayfa » Mercedes-Benz eActros, İngiltere’deki Zorlu Test Sürüşünü Başarıyla Tamamladı

Mercedes-Benz eActros, İngiltere’deki Zorlu Test Sürüşünü Başarıyla Tamamladı

by mobilitehaber

Zorlu Test Sürüşü

Mercedes-Benz’in tamamen elektrikli uzun yol kamyonu eActros, İngiltere’de beş günlük ve 2.300 kilometrelik zorlu bir testi tamamlayarak yollara çıkmaya hazır olduğunu gösterdi. Bu başarı, eActros 600’ün 40 tonluk toplam ağırlığı ile standart bir kara yolu römorkunu çekerek elde edildi.

EV Rally 2024’te Büyük Başarı

1-5 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen EV Rally 2024, farklı büyüklük ve tiplerde 50 elektrikli aracın katılımıyla gerçekleşti. Oldbury’den yola çıkan araçlar, alfabedeki her harfe karşılık gelen 26 lokasyonu ziyaret etti. Etkinlik, tüm elektrikli araçlara açık olmasına rağmen, sadece iki kamyon katıldı ve eActros tek çekiciydi.

Rota ve Performans

  • Birinci Gün: eActros, Carlisle’da biten ve beş ara kontrol noktasından geçen 415 km sürüş gerçekleştirdi.
  • İkinci Gün: Sheffield yakınlarındaki Wentworth Park’taki Daimler Truck UK kompleksinde sona eren 458 km sürüş yapıldı.
  • Üçüncü Gün: Cambridge’e dolambaçlı bir rotada 589 km ile en uzun tek günlük sürüşü tamamladı.
  • Dördüncü Gün: Exeter’a 507 km yol kat edildi.
  • Beşinci Gün: 426 km süren son etapta Galler’den Chester’daki bitiş çizgisine ulaşıldı.

Teknolojik Güç ve Şarj Kapasitesi

Daimler Truck UK Gelecek Sürdürülebilirliği Başkanı James Venables, eActros sürüş ekibinde yer aldı. Venables, mühendislerin eActros’un tek bir şarjla 500 km yol kat edebileceğini kanıtladıklarını belirtti. Etkinlik süresince belirlenen şarj noktalarında durarak, 350 kW’lık bir şarj cihazı kullanarak yaklaşık bir saatte %60’a kadar şarj edebildiklerini gösterdiler.

Konfor ve Sürdürülebilirlik

James Venables, eActros 600’ün Birleşik Krallık’taki çoğu karayolu taşımacılığı uygulamasına sorunsuz bir şekilde uyum sağlayabileceğini ve egzoz emisyonlarından tamamen arınmış bir seçenek sunarken aynı zamanda pürüzsüz, sessiz ve konforlu bir sürüş deneyimi sunduğunu belirtti. eActros 600, Aralık ayında üretimine başlanacak ve üreticinin ulusal Bayi Ağı üzerinden siparişe açılacak.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com