Anasayfa » Termal Güneş Paneli Hakkında Her Şey!

Termal Güneş Paneli Hakkında Her Şey!

by mobilitehaber

Termal güneş paneli nedir?

Evde kullanmak üzere suyu ısıtmak için güneşten gelen enerjiyi kullanan cihazlara termal güneş paneli denir. Bir termal güneş panelinin çalışma şekli oldukça basittir: güneş kollektörleri adı verilen panellerle güneşten gelen ısıyı emer. Daha sonra ısıtılmış su, kollektörlerden sıcak su deponuza akar. Böylelikle tek kuruş ödemeden sıcacık suyla duşunuzu alabilirsiniz.

Termal güneş panelleri, güneşten gelen enerjiyi elektrik üretmek için kullanan güneş panelleri ile karıştırılmamalıdır. Çünkü güneş panelleri ve termal güneş panelleri bambaşka çalışma prensibine sahip iki farklı teknolojidir.

Güneş enerjisi kullanmanın enerji faturalarından tasarruf edilen para, karbon ayak izinizin azalması ve kolay bakım gibi birçok avantajı vardır, bu da güneş enerjisini uzun vadeli ve kazançlı bir yatırım haline getirir.

Evim güneş paneline uygun mu?

Güneş enerjisi sistemi satın almak uzun vadeli ve başlangıçta biraz cep yakan bir yatırımdır. Bu nedenle satın almadan önce aklınızda tutmanız gereken bazı şeyler var. Bu üç soruyu kendinize sorun:

  • Bolca güneş ışığı alan yere sahip miyim?
  • Sıcak su deposunu koyabileceğim boş bir yer var mı?
  • Güneş paneline uygun bir kazana sahip miyim?

Koyacak en uygun yeri bulma

Termal güneş paneli adı üstünde güneş ışığıyla çalışır. Hem de bolca güneş ışığıyla. O yüzden en uygun yer günün büyük bölümünde doğrudan güneş ışığı alacak bir yere yerleştirmektir. En verimli yerleştirme şekli doğudan batıya uzanan şekilde güneye eğimli biçimde yerleştirmektir. Farklı yerleştirme şekilleriyle de kullanılabilir ancak verimlilik düşecektir.

İlla ki çatıya da yerleştirmeniz gerekmiyor. Düz bir dama, hatta güneş görüyorsa duvara dahi sabitlenebilir.

Yeterli alan

Bu termal paneller özel bir su deposu gerektirir. Ayak altında olmayan sağlam yüzeyli bir yere koyabilirsiniz.

Uygun kazan seçimi

Neyse ki çoğu geleneksel kazan, güneş enerjili su ısıtma sistemleriyle uyumludur. Eğer ki kombiniz sıcak su deposuna gerek duymadan çalışıyorsa panel takmaya uygun değildir.

Ne kadar sıcak su kullanabilirim?

Ortalama bir termal güneş paneli, yıl içinde evde kullanılan suyun %40-%60 civarını kendi karşılar. Elbet ki bu yüzdeler mevsimden mevsime değişir.

  • Yaz mevsiminde ihtiyaç duyulan sıcak suyun neredeyse hepsini termal panel sağlayabilir.
  • Bahar ve sonbahar aylarında güneşli saatlerde ısınan suyu kullanabilirsiniz. Ayrıca akşam vakitlerine doğru bile su ılık kalacağından yeniden ısıtma maliyeti oldukça düşecektir.
  • Tahmin edebileceğiniz üzere kış mevsimi en sıkıntılı dönem. Günler kısalıp güneş ışığı azaldığından verim oldukça düşecek ancak sıfırlanmayacaktır.

Kullanılmayan sıcak suya ne olur?

Termal güneş paneli teknolojisi ihtiyacınız olmadığında dahi suyu ısıtacak veya en azından ılık tutacak şekilde tasarlanmıştır. Eğer belli sebeplerden su yeterince ısınmadıysa normal su ısıtma sistemleriniz devreye girer ve su, elektrik veya doğalgaz gibi alternatiflerle ısıtılır.

Termal güneş panelimi nasıl seçmeliyim?

Tüm termal güneş panelleri, güneş enerjisini emmek için güneş kollektörleri kullanır. Güneş kollektörlerini kullanma şekillerine göre farklılık gösteren 4 çeşit güneş enerjili su ısıtma türü vardır:

  • Aktif: Pompa işlemi için elektrik kullanılır
  • Pasif: Sıcak suyu dolaştırmak için basınç ve yer çekimi gibi doğal yöntemler kullanılır
  • Direkt: İçme suyu da kollektörde ısıtılır
  • Dolaylı: Transfer sıvısı ısıtılıp içme suyu boruları etrafında gezdirilerek içme suyu ısıtılır

1. Düz Plakalı Sistemler

Düz bir plaka paneli, fotovoltaik sistemdeki bir panele benzer. İçinden su veya transfer sıvısının geçtiği birden fazla bakır boruya tutturulmuş bir emici panel içerir. Bu bakır borular, toplanan ısının tutulmasını desteklemek için yalıtımla çevrili metal bir çerçeveye yerleştirilmiştir. Çerçeveyi ise cam bir yapı korur, bu sayede arada yalıtım işlevi gören bir hava alanı oluşur.

2. Vakum Tüplü Sistemler

Düz plakalı panellere kıyasla vakum tüplü paneller özellikle soğuk iklimlerde daha verimlidir. Olumsuz tarafıysa aşırı ısınma riski nedeniyle sıcak mevsimlerde verim kaybetmeleridir. Bunun nedeniyse ısı kaybını önlemek için tasarlanmış vakum tüplerdir.

Vakum tüplü paneller genellikle cam boru ile çevrili bir ısı borusundan yapılır. Bu ısı borusu vakumlanmıştır, çünkü arada enerjiyi iletecek bir hava alanı olmadığından ısı daha iyi korunur. Ayrıca ısı borusuna basınç basılarak daha hızlı ve fazla ısınması sağlanır.

Avantajlar ve dezavantajlar

Yenilenebilir Enerji

Güneş enerjisi %100 yenilenebilir enerji kaynağıdır. Her şey tükenir, güneş tükenmez.

 

Düşük Maliyet

Uzun vadede büyük tasarruf sağlar.

Karbon Ayak İzi

Ortalama bir hane yılda 400kg CO2 salınımı yapıyor. Bu azaltılabilir.
 

Masrafsız Bakım

Termal güneş panellerinin bakımı kolay ve ucuz. Temiz tuttuğunuz sürece en az 5-10 yıllık ömürleri var.

Başlangıç Maliyeti

Uzun vadede tasarrufu sağlasa da başlangıçta yüklü bir miktar ödeme gerekiyor.


Mevsime Göre Değişken

Yaz mevsimi ihtiyaç duyulan suyun neredeyse hepsini ısıtabilse de bir yılda kullanılan sıcak suyun ancak %40-%60’ını karşılayabiliyor.


Yeterli Alan

Bazı evlerde gün boyu güneş alan yerler ve su deposunu yerleştirecek yeterli alan bulunmuyor.


Sınırlı Kullanım

Termal güneş panelleri evinize elektrik sağlamıyor, yalnızca suyunuzu ısıtıyor.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com