Anasayfa » Paris’te Şehir İçi Teleferikler Kullanılmaya Başlanacak

Paris’te Şehir İçi Teleferikler Kullanılmaya Başlanacak

Uluslararası özel toplu taşıma şirketi olan Transdev yeni bir projeye imza atıyor. "C1" adı verilen 4.5 kilometrelik bir kablodan geçirilen teleferikler ile tüm otobüs hatlarından metroya kolay ulaşım sağlanacak.

by mobilitehaber

Transdev şirketi Paris’in ulaşım yönündeki otoritesi Ile-de-France Mobilités tarafından bir proje için seçildiğini duyurdu. Anlaşmaya göre yeni otobüs hatlarının kurulmasının yanı sıra 2025’e kadar şehir içi teleferiklerin kullanılması başlanacak.

Bu teleferik sayesinde yerel otobüs hatlarıyla metro arasındaki uçurum kapanıp ulaşım kolaylaşacak. Aynı zamanda engellileri de unutmayan Transdev, tüm istasyonların engelliler tarafından erişilebilir olacağını söylüyor. C1 kablosundaki terminallerin arası maksimum 20 dakika olacak ve 105 kabinde günde 11.000 yolcuya kadar hizmet verecek. Bu kabinler ise Fransızların kafasının üstünden her 22 ile 27 saniye arası geçecek.

C1 kablosunun tasarımı, üretimi ve bakımı Ile-de-France Mobilités‘in özel şirketlerle kurduğu bir koalisyon tarafından denetlenecek. Transdev ise 2025’ten itibaren işletim görevini üstlenecek.

Transdev, Doppelmayr ile yeniden beraber kolları sıvayacak. Bu iki şirket Kolombiya’nın başkenti Bogota’da da aynı hizmeti TransMiCable adı altında sunmuşlardı.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com