Anasayfa » Volkswagen, Paylaşımlı Araç Portföyünü Büyütme Maksadıyla MILES Mobilite ile Ortaklığa Girdi

Volkswagen, Paylaşımlı Araç Portföyünü Büyütme Maksadıyla MILES Mobilite ile Ortaklığa Girdi

by mobilitehaber

Volkswagen Grubu’nun bir mobilite sağlayıcı olma yolundaki değişimi, paylaşımlı araç şirketi MILES Mobilite ile kurduğu ortaklıkla farklı bir düzeye ulaşıyor. MILES Mobilite, Volkswagen Binek Araçlar’dan UMI Urban Mobility International Ltd. Şti. ile birlikte WeShare araç paylaşım faaliyetlerini satın aldı ve mevcut portföyüne entegre etmeye hazırlanıyor. İki taraf da alım fiyatı hakkındaki detayları kamuya yansıtmama kararı aldı. Ayrıca yeni ortaklık kapsamında MILES, Audi, Seat/Cupra ve Volkswagen Binek Araç markalarından 2023’ten itibaren teslim edilmesi planlanan 10.000’den fazla tamamı elektrikli araç siparişi verdi. Bu kapsamda Volkswagen, hızla büyüyen yeni mobilite hizmetleri pazarında adından söz ettirmeyi ve müşterilerine daha fazla seçenek sunmayı hedefliyor.

Volkswagen Grubu’nun mobilite alanındaki çözümlerinin temel faaliyetler sorumlusu ve Volkswagen Mali Hizmetler AG’nin Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Christian Dahlheim, şunları söyledi:

Araç aboneliği ve paylaşımlı araç gibi yeni mobilite hizmetleri bu aralar çok rağbet görüyor. Bu, altına imzamızı atmak istediğimiz bir trend. Volkswagen Grubu markalarından çeşitli araçları işletebilecek eli uzun bir ortakla paylaşımlı araç hizmeti çok daha geniş bir müşteri yelpazesine sunulacak. MILES gibi mükemmel bir ortak bulduğumuz için memnuniyet içindeyiz. Portföylerine Volkswagen mobilite platformu aracılığıyla erişebilirsiniz. WeShare müşterileri ileride sekiz Alman şehrinde daha paylaşımlı araç hizmetinden yararlanabilecek.

MILES halihazırda Berlin, Bonn, Düsseldorf, Duisburg, Hamburg, Köln, Münih ve Potsdam’da faaliyet gösteriyor. 2022 sonbaharında Brüksel ve Ghent içindeki iki bölgede de hizmetlerine başlamış durumda. Uzun vadeli entegrasyon sürecinde Volkswagen Grubu’nun elektrifikasyonuna paralel olarak MILES filosunun da evrilmesini planlamaktayız. WeShare şu anda Berlin ve Hamburg lokasyonlarında 200.000’den fazla kullanıcıyla yaklaşık 2.000 adet tamamen elektrikli Volkswagen ID.3 ve ID.4 aracı işletiyor. Mevcut MILES filosu, yaklaşık yüzde 70’i Volkswagen Grubu tarafından sağlanan 9.000’den fazla araçtan oluşmaktadır.

MILES Mobilite Ltd. Şti. CEO’su Oliver Mackprang şöyle açıklıyor:

“Filonun elektrifikasyonu, sürdürülebilir kentsel ulaşım yolunda MILES stratejisinin önemli bir ayağıdır. WeShare’in satın alınıp MILES ekosistemine entegrasyonu ile doğru yönde önemli bir adım atıyoruz. Bu mobilite ortaklığı aracılığıyla Volkswagen Grubu ile uzun süredir devam eden işbirliğimizi pekiştirmekten kıvanç duyuyoruz.”

Ortakları Attestor ve Pon Holding ile birlikte Volkswagen Grubu, kısa süre önce araç kiralama şirketi Europcar’ı satın aldı. Bu şirket, Volkswagen’in gelecekteki mobilite platformunun bir diğer önemli ayağı olacak. Amacı; müşterilere birkaç saatlik paylaşımlı araç hizmetinden tutun birkaç aylık araç aboneliğine kadar geniş bir yelpazede farklı mobilite hizmetleri sunmak olacak. Platform, ölçek ekonomilerini ve müşteri lehine avantajları artırma gayesiyle aynı MILES gibi Volkswagen Grubu dışından sağlayıcılara da açık olacak. Böylelikle VW Grup, mobilite hizmetlerinin küresel çapta büyüyen pazarlarına katılmayı amaçlıyor.

Volkswagen Grubu Mobilite Başkanı ve WeShare şimdiki CEO’su Philipp Reth diyor ki:

“Geçen üç yılda Volkswagen’ın yan kuruluşu UMI ile Almanya’da eşi benzeri bulunmayan tamamen elektrikli paylaşımlı-otomobil işletmesini başarıyla kurduktan sonra MILES Mobilite ile yeşerttiğimiz güçlü ortaklık göğsümü kabartıyor.”

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com