Anasayfa » ‘Yemyeşil Yollar’… Yükselen Yakıt Fiyatları Taşıt Sahiplerini Daha Yeşil Ulaşım Yollarına İtiyor

‘Yemyeşil Yollar’… Yükselen Yakıt Fiyatları Taşıt Sahiplerini Daha Yeşil Ulaşım Yollarına İtiyor

by mobilitehaber

Artan yakıt maliyetleri, dünya genelindeki sürücülerin cebinde delikler açtı ancak bu durumun yeşil ulaşım biçimlerinin teşvik edilmesi üzerinde beklenmedik bir olumlu etkisi olabilir.

Bu sorun, İngiltere’nin önde gelen bağımsız yol güvenliği yardım kuruluşu IAM RoadSmart tarafından 1.004 sürücüyle artan yakıt maliyetlerinin bir sonucu olarak ne gibi değişiklikler denedikleri konusunda anket yapılarak irdelendi.

Ankete katılanların üçte biri (yüzde 33) daha fazla yürümeye karar verdiklerini, yüzde 17’si toplu taşımayı daha düzenli kullandıklarını, yüzde 7’si ise bisiklet aldıklarını veya daha sık kullandıklarını söyledi.

IAM Roadsmart’ın Politika ve Araştırma Direktörü Neil Greig diyor ki:

Halihazırda hayat pahalılığından yakınan İngiltere halkının omzuna bir de git gide derinleşen yakıt masrafları binince durum içinden çıkılmaz bir hale geldi. Ancak araştırmamız gösteriyor ki yakıt maliyetlerindeki artışla doğru orantılı şekilde sürücüler yeşil ulaşım yollarını yeğliyor. Bu da yolları daha ‘yemyeşil’ kılıyor.

Ancak Neil, İngiltere’nin yoğun caddelerinde yayaların artmasının İngiltere yollarındaki dinamikleri alt üst edeceğine de değindi:

“Tüm yol kullanıcılarının çarpışma durumunda yaralanmaya karşı daha savunmasız kalacak tarafların güvenliğine dikkat etmesi büyük ehemmiyet taşıyor.

Bisikletliler ve yayalar gibi yol kullanıcılarının karayolu trafiğine nazaran daha fazla risk altında olduğunu ve bu nedenle sürücülerin zararı en aza indirmek için en büyük sorumluluğa sahip olduğunu belirten ‘yol kullanıcıları hiyerarşisi’ kuralına bağlı kalmak, İngiltere’nin bu yeşil süreçte geçireceği sancıları en aza indirgeyecektir.

Bu arada, aracı tamamen terk etmemeye karar verenler de sürüş tarzlarında daha yeşil değişiklikler yaptılar; ankete katılanların yüzde 38’i daha ekonomik sürmeye çalıştıklarını ve yüzde 19’u hız sınırlarına uymaya ekstra özen gösterdiklerini açıkladı.

Neil ekledi:

Birçokları için anahtarlarını mazide bırakmak bir seçenek değil ve kişisel Britanya’nın çarklarının tıkır tıkır işlemesinde araba sahibi olmanın rolü göz ardı edilemez. Yine de elimizden geldiğince sürücüleri hızlarını düşürmeye daha ekonomik sürmeye teşvik edeceğiz, bu da yalnızca pompalardaki fiyatı düşürmekle kalmayacak, aynı zamanda İngiltere yollarını olabildiğince güvende tutacak.

 

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com