Anasayfa » Hyundai Motor’un Marka Değeri Interbrand’in Küresel Sıralamasında Bir Önceki Yıla Göre Yüzde 14 Artarak Otomotiv Kitle Pazarında 1 Numaralı Büyüme Oranına Ulaştı

Hyundai Motor’un Marka Değeri Interbrand’in Küresel Sıralamasında Bir Önceki Yıla Göre Yüzde 14 Artarak Otomotiv Kitle Pazarında 1 Numaralı Büyüme Oranına Ulaştı

by mobilitehaber

Hyundai Motor Company bugün, Interbrand küresel marka değerinin 2022 yılında bir önceki yıla göre yüzde 14 artışla 17,3 milyar dolara (17,48 milyar €) yükseldiğini ve üst üste ikinci kez 35. sıraya yerleştiğini ve ilk 40 marka arasında üst üste sekizinci yılını geçirdiğini duyurdu. Bu, lüks/premium hariç otomotiv kitle pazarı markaları arasında en hızlı büyümeye işaret ediyor.

Interbrand’in Hyundai’yi olumlu değerlendirmesindeki temel faktörler arasında şirketin elektrikli araçlara (EV) stratejik olarak odaklanması, gelecekteki mobilite vizyonunu metamobiliteye doğru genişletmesi ve proaktif ESG yönetimi yer alıyor – tüm bunlar, sektördeki büyük bir paradigma değişimi sırasında diğer otomotiv markalarına kıyasla geleceğe dönük iş fizibilitesinin ve rekabet gücünün altını çiziyor.

En yeni teknolojiler ve göz alıcı tasarımlarla elektrikli araç pazarına liderlik etmek

Hyundai’nin büyüyen IONIQ serisi, giderek daha rekabetçi hale gelen EV segmentine yenilikçi teknolojiler ve heyecan verici tasarımlar getirmesiyle tanınıyor. 2021 yılında piyasaya sürülen IONIQ 5, Hyundai’nin gelecekteki EV’ler için tasarım ve teknoloji yönünü belirledi. Buna karşılık, yüksek performanslı ve lüks modelleri geride bırakarak prestijli 2022 Dünya Yılın Otomobili de dahil olmak üzere çok sayıda ödül kazandı.

Hyundai, 2022 yılında IONIQ 6 Electrified Streamliner’ı tanıttı ve benzersiz tasarımı, genişletilmiş sürüş menzili ve yenilikçi iç mekanı ile hem tüketicilerin hem de eleştirmenlerin yoğun ilgisini çekti.

Hyundai, özel EV markası altında, hızla büyüyen pazar talebine yanıt olarak 2024 yılında IONIQ 7 tamamen elektrikli SUV’u eklemek ve EV segmentindeki lider konumunu geliştirmeye devam etmek için sektör lideri üretim know-how’ından yararlanacak.

Gelecekteki mobilite vizyonunu ve teknolojik ilerlemeyi genişletmek

Hyundai’nin 2022 Red Dot Ödülü’nde Büyük Ödül kazanan CES 2022 pavilyonunda şirket, robotik işinin insanoğluna sınırsız hareket özgürlüğü sağlamak için geleneksel ulaşım araçlarının ötesine geçerek gelecekteki mobiliteye doğru paradigma değişimini nasıl yönlendireceğini gösterdi.

CES 2022’de şirket, yapay zeka ve otonom sürüş gibi robotik teknolojilerinin daha da geliştirilmesiyle gelecekteki mobiliteler arasındaki ayrımların bulanıklaşacağını öngördü. Otomobiller, robotik ve kentsel hava mobilitesi (UAM) dahil olmak üzere çeşitli mobiliteler de metaverse platformuna erişim için akıllı cihazlar olarak hizmet verecek.

Şirket, gelecekteki mobilite vizyonunu desteklemek amacıyla, mobilitenin rolünü sanal gerçekliğe (VR) genişletecek ve nihayetinde insanların fiziksel sınırlamaların üstesinden gelmesine olanak tanıyacak bir akıllı cihaz-metaverse bağlantısına öncülük etme hedefiyle ‘Metamobility’ konseptini açıkladı. Hyundai ayrıca, robotların gerçek dünya ile sanal alanlar arasında nasıl bir araç görevi göreceğine ve kullanıcıların metaverse’de yaptıkları değişikliklerin gerçekliğe yansımasını sağlayacağına dair vizyonunu da paylaştı.

Metamobiliteyi gerçekleştirmek amacıyla şirket, bir platform oluşturmak ve bir yol haritası hazırlamak için önde gelen şirketlerle stratejik ortaklıklar kurarak 2022 yılı sonuna kadar Singapur’da bir ‘akıllı fabrika’ kurmayı planlıyor. Bu sayede Hyundai Motor, operasyonel verimliliği artıran ve üretimde inovasyonu teşvik eden benzersiz bir mobilite ekosistemiyle donatılmış bir Akıllı Mobilite Çözüm Sağlayıcısına dönüşümünü hızlandırmayı umuyor.

Proaktif ESG yönetimi ile marka güvenilirliğini ve empatiyi güçlendirmek

Hyundai, çevre dostu ve gelecek odaklı teknolojilerin hayata geçirilmesinin yanı sıra, tedarik zincirindeki çalışma ortamının iyileştirilmesine yönelik yönergelerin güçlendirilmesi gibi proaktif çevresel, sosyal ve yönetişim (ESG) girişimleriyle marka güvenilirliğini ve empatisini artırıyor.

ESG yönetim faaliyetlerinin performansını takdir eden şirket, geçen yıl ilk kez Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi (DJSI) Dünya Endeksi’ne dahil edildi ve bu da piyasa değerine göre 2.500 küresel şirket arasında ilk yüzde 10’a ulaştığı anlamına geliyor.

Hyundai Motor Company Başkanı ve CEO’su Jaehoon Chang,

Otomotiv endüstrisi büyük bir paradigma değişiminden geçmeye devam ederken Hyundai, geleceğin mobilite endüstrisine yaptığı cesur yatırımlarla sadece teknolojik üstünlüğü güvence altına almakla kalmayıp aynı zamanda tüm insanlık için daha iyi bir yarın için sorumluluklarını yerine getiren akıllı bir mobilite liderine dönüşmek için çabalamaya devam edecektir.

Küresel marka danışmanlık firması Interbrand, En İyi Küresel Markalar sıralamasını yayınlamak için büyük çok uluslu şirketlerin yıllık değerlendirmesini yapmaktadır. Her markanın bugünkü değerine, gelecekteki gelirini hesaplamak için kullanılan mali ve pazarlama faaliyetlerinin kapsamlı bir değerlendirmesinin ardından ulaşılmaktadır.

 

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com