Anasayfa » Gümüşhane Üniversitesi Öğrencileri Elektrikli Araç Yaptı

Gümüşhane Üniversitesi Öğrencileri Elektrikli Araç Yaptı

Gümüşhane Üniversitesi Mekatronik Bölümü öğrencileri şarjı 3 saat yetebilen elektrikli bir araç yaptı. ‘Silver House’ isimli araç 120 kilometre hıza ulaşabiliyor.

by mobilitehaber

TÜBİTAK‘ta düzenlenen bir yarışma için Gümüşhane Meslek Yüksekokulu Mekatronik Bölümü öğrencileri ‘Silver House’ adlı bir elektrikli araç geliştirdi. Sıfırdan öğrenciler ve akademisyenlerce tasarlanan araç tam batarya ile 3 saat sürülebiliyor. 120 kilometreye ulaşabilen bu araçta GPS ve bilgi ekranı da var. Selçuk Bayraktar‘dan ilham aldıklarını getiren öğrenciler bir yandan da roket teknolojileri ve İHA‘lar üzerinde çalışıyor.

Batarya 3 saatte şarj olabiliyor

Aracı sıfırdan ürettiklerini söyleyen Mekatronik 2.sınıf öğrencisi Orhan Kamacıoğlu (19) şunları diyor:

TÜBİTAK her sene bu tür yarışmalar hazırlıyor. Biz elektrikli araç yarışmasında yarıştık, sıfırdan başlayarak bir araç ürettik. Araç cam elyaftan yapıldı aracın hafif olması bizim için önemli çünkü elektrikli motorla çalışıyor, o yüzden alüminyum şase kullandık. Araç üzerinde geliştirme düşüncelerimiz var. Araç tam batarya ile 3 saat gidebiliyor. Aracımız 120 kilometre hıza ulaşabiliyor. 1 depo tam olarak 3 saatte doluyor

İnsansız Hava Aracı (İHA), drone ve roket de ürettiklerinin altını çizen bir diğer öğrenci Furkan Kızılet şöyle konuştu:

Gördüğünüz roketi tamamen kendi imkânlarımızla ürettik. Roketin tasarımı olsun, üretimi olsun bunların AutoCAD’de çizimini yaptık, analizlerini yaptık. Aksaray Tuz Gölü’ne gidip Roketsan tarafından bize tahsis edilen yakıtla roketimizin uçuşunu gerçekleştirdik. Bu sonuçla Türkiye 3’üncüsü olduk. Eğer içerisine mühimmat yüklerseniz füze olarak da kullanılabilir. 20 bin feete kadar hedefleri vurabilirsiniz. Drone ve İHA’da yaptık. Biz öncelikle ilhamımızı Selçuk Bayraktar’dan aldık, devletimize büyük katkılar sağladığını gördük. Bizim de devletimize teknolojik anlamda bir katkımız olsun diye çalışıyoruz. Destek sağlanırsa biz de devletimize katkı sağlayacağımızı düşünüyoruz.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com