Anasayfa » Deniz Tuzundan Üretilen Dört Kat Daha Verimli Piller

Deniz Tuzundan Üretilen Dört Kat Daha Verimli Piller

Elektronikli aletleriniz yakında ultra ucuz bir deniz tuzu pili ile çalışabilir.

by mobilitehaber

Bilim insanları lityumdan dört katı fazla enerji depolama kapasitesine sahip yeni ve ucuz bir pil ürettiler.

Deniz suyundan işlenebilen bir tür erimiş tuz olan sodyum sülfürden üretilen pil, mevcut seçeneklerden daha düşük maliyetli ve daha çevre dostudur.

Sydney Üniversitesi‘nden bir araştırma görevlisi Dr. Shenlong Zhao‘ya göre bu, yenilenebilir enerji için ‘çığır açıcı’ bir gelişme olabilir. “Ürettiğimiz sodyum pilimiz, lityumdan dört kat daha fazla depolama kapasitesi sağlarken maliyetleri önemli ölçüde azaltma potansiyeline sahip” diyor. “Bu, uzun vadede maliyetleri düşürmesinin yanında geçişte çeşitli finansal engellere takılan yenilenebilir enerji gelişimi için önemli bir atılımdır.”

Piller yenilenebilir enerji için neden önemlidir?

Global ısınma yüzünden rüzgar ve güneş gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına acilen geçilmesi gerekiyor. Ancak yenilenebilir kaynaklar diğer alternatifler kadar sürekli enerji sağlamaz, yani bu elektriği daha sonra kullanmak üzere depolamak için pillere ihtiyaç vardır.

Birçok pil, lityum, grafit ve kobalt gibi nadir toprak metallerinden yapılıyor. AB, 2030 yılına kadar şu anda kullandığından 18 kat, 2050 yılına kadar ise neredeyse 60 kat daha fazla lityuma ihtiyaç duyacak. Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen Eylül ayında yaptığı açıklamada, “…lityum ve nadir topraklar yakında petrol ve gazdan daha önemli olacak.” demişti.

Ancak bu metallerin bir bedeli vardır. Lityum ekstraksiyonu su kıtlığına, biyolojik çeşitlilik kaybına, ekosistem işlevlerinde hasara ve toprağın bozulmasına neden olabilir.

Aynı zamanda çıkarma ve işleme masrafları da eklenince mali açıdan maliyetli. Deniz tuzu bataryasının bu konuda çok daha ucuz bir alternatif sunacak.

Erimiş tuz pilleri nedir?

Erimiş tuzlu piller yeni bir konsept değildir. Yaklaşık 50 yıldır varlar ancak kısa bir enerji yaşam döngüsüne sahip ‘daha az verimli bir alternatif’ olduklarından spot ışıkları altında pek durmamışlardı.

Ancak bu yeni batarya farklı. Bilim insanları, depolama kapasitesini etkileyen kilit bir unsur olan kükürtün reaktivitesini iyileştirmek için elektrotları değiştirdiler.

Sydney Üniversitesi araştırmacılarına göre, ortaya çıkan ürün “oda sıcaklığında süper yüksek enerji kapasitesi ve ultra uzun ömür” özelliklerine sahip.

Deniz tuzu her yerde olduğu için lityum iyon pillere nazaran bu pillere daha kolay erişilebilir.

Dr. Zhao, “Güneş bulutların ardında kaybolduğunda ve rüzgar esmediğinde, Dünya’ya zararı olmayan ve yerel veya bölgesel düzeyde kolayca erişilebilen yüksek kaliteli depolama çözümlerine ihtiyacımız var” dedi.

Bilim insanları şimdi yeni hücreleri iyileştirmeyi ve ticarileştirmeyi planlıyorlar.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com