Anasayfa » Uluslararası Enerji Ajansı EV satışlarının 2024’te istikrarlı kalmasını bekliyor

Uluslararası Enerji Ajansı EV satışlarının 2024’te istikrarlı kalmasını bekliyor

by mobilitehaber

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), yakın zamanda yayınlanan “Küresel EV Görünümü” raporunun yeni baskısında, küresel elektrikli otomobil satışlarının 2024’te güçlü kalmasını ve yıl sonuna kadar yaklaşık 17 milyona ulaşması bekleniyor.

IEA’nın raporunda, daha fazla büyüme için halka açık şarj istasyonlarının sayısının elektrikli araç satışına ayak uydurması gerektiği belirtiliyor. Dünya çapında kurulu halka açık şarj noktalarının sayısı 2023’te 2022’ye göre yüzde 40 arttı. Elektrikli araçların hükümet taahhütleri doğrultusunda büyümesini sağlamak için şarj ağlarının 2035 yılına kadar altı kat artması gerekiyor. Bazı pazarlardaki kısa vadeli zorluklara rağmen, mevcut siyasi çerçeveye göre, 2030 yılına kadar Çin’de yollardaki neredeyse üç arabadan biri, ABD ve Avrupa Birliği’nde ise neredeyse beşte biri elektrikli olacak.

IEA, “Küresel EV Görünümü”nde “ülkelerin açıkladıkları enerji ve iklim taahhütlerinin tam olarak ve zamanında yerine getirilmesi halinde, 2035 yılına kadar satılan her üç arabadan ikisinin elektrikli olacağını” öngörüyor. Bunun endüstri ve tedarik zincirleri üzerinde de sonuçları olacak. IEA, önümüzdeki on yılda elektrikli otomobillere yönelik artan talebin küresel otomotiv endüstrisini “yeniden şekillendireceğini” ve – IEA’nın bakış açısına göre neredeyse daha da önemlisi – “karayolu taşımacılığı için petrol tüketimini önemli ölçüde azaltacağını” varsayıyor. Günde 12 milyon varile kadar petrolün kurtarılabileceğinden bahsediliyor. Bu, Çin ve Avrupa’nın mevcut karayolu taşımacılığı ihtiyacının toplamına eşdeğerdir. IEA’nın bu rakamlara ulaşmasının nedeni yalnızca Çin, ABD ve Avrupa gibi büyük pazarlardaki gelişmeleri “Küresel EV Görünümü” için izlemekle kalmayıp aynı zamanda “bazı gelişen pazarlarda” büyümenin hızlandığını tespit etmesidir. Bunlar arasında elektrikli otomobillerin hâlihazırda tüm yeni otomobil satışlarının sırasıyla yüzde 15 ve yüzde 10’unu oluşturduğu Vietnam ve Tayland da yer alıyor.

IEA İcra Direktörü Fatih Birol, “Elektrikli otomobillerin arkasındaki ivmenin devam etmesi, bazı pazarlarda diğerlerinden daha güçlü olmasına rağmen verilerimizde açıkça görülüyor” dedi. “Küresel EV devrimi azalmak yerine yeni bir büyüme aşamasına hazırlanıyor gibi görünüyor. Pil üretimine yapılan yatırım dalgası, EV tedarik zincirinin otomobil üreticilerinin iddialı genişleme planlarını karşılamak için ilerlediğini gösteriyor.

Sonuç olarak, yollarda elektrikli araçların payının hızla artmaya devam etmesi bekleniyor. Yalnızca bugünün politika ayarlarına bakıldığında, 2030 yılına kadar Çin’de yollardaki neredeyse her üç arabadan biri, ABD ve Avrupa Birliği’nde ise neredeyse beşte biri elektrikli olacak. Bu değişimin hem otomotiv endüstrisi hem de enerji sektörü için büyük sonuçları olacak.” Genel olarak bakıldığında durum, özellikle sanayi açısından oldukça olumlu değerlendiriliyor. Raporda, üreticilerin “önemli mali taahhütlerde bulunmak da dahil olmak üzere, hükümetlerin elektrikli araç hedeflerini güçlendirmek için önemli adımlar attığı” sonucuna varılıyor. Geçtiğimiz beş yıldaki büyük yatırımlar sayesinde, elektrikli araçlar için akü üretmeye yönelik küresel kapasite, önümüzdeki on yıl içinde keskin bir şekilde artacak olan talebe ayak uydurabilecek şekilde iyi bir konuma sahip. Raporda elektrikli otomobillere geçişin hızının farklılık gösterebileceği ve satın alınabilirliğe bağlı olabileceği vurgulanıyor.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com