Anasayfa » Stellantis’in Yeni Batarya Teknolojisi 2030’dan Önce BEV’lere Girebilir

Stellantis’in Yeni Batarya Teknolojisi 2030’dan Önce BEV’lere Girebilir

by mobilitehaber

Stellantis, invertör ve şarj cihazı işlevlerini modüller içinde entegre eden bir elektrikli araç bataryası prototipi ortaya çıkardı. Grup tarafından yapılan basın açıklamasında, bu uygulamanın elektrikli araçta yer açtığı ve bataryayı maliyet ve menzil açısından daha verimli hale getirdiği belirtildi.

Stellantis, TotalEnergies’e ait batarya çözümleri şirketi Saft ile birlikte, bu teknolojiyi tasarlamak, modellemek ve simüle etmek için dört yıl boyunca Fransa’nın Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi (CNRS) ile birlikte çalıştı.

Ortak araştırma projesi Akıllı Batarya Entegre Sistemi (IBIS) olarak adlandırılıyor ve prototipi 2022 yazından bu yana faaliyette. Grup, geleneksel elektrik enerjisi dönüşüm sistemlerinden büyük bir geçişe işaret eden IBIS için birkaç patent başvurusu yapıldığını söylüyor.

Açıklamaya göre, elektronik bir dönüştürme kartı güç çevirici ve şarj cihazı işlevlerini yerine getiriyor ve lityum-iyon pil hücrelerine yakın konumlandırılıyor. Daha sonra gelişmiş bir kontrol sistemi, alternatif akımın bataryadan doğrudan çekiş motorlarına gitmesini kolaylaştırıyor.

Marka, yukarıdaki videoda harici şarj sırasında AC gücünün doğrudan bataryaya nasıl gidebileceğini göstermiştir. Birbirinden bağımsız modüller halinde depolanan enerji daha sonra elektrik motorlarına güç sağlayabilir. Grup, bu teknolojinin elektrikli araçları daha uygun fiyatlı, verimli, güvenilir hale getirebileceğini ve muhtemelen uzun ömürlülüğü artırabileceğini iddia ediyor.

İşbirliği için bir sonraki adım, Stellantis tarafından mevcut pistlerinde ve halka açık yollarda test edilecek olan tamamen işlevsel bir prototip araç geliştirmektir. IBIS ekibinin niyeti, teknolojiyi on yılın sonundan önce Stellantis EV’lerine dahil etmek.

Stellantis, diğerlerinin yanı sıra Jeep, Ram, Chrysler, Fiat ve Maserati gibi markaların da sahibi. Dare Forward 2030 stratejisi kapsamında on yılın sonuna kadar 75 BEV piyasaya sürmeyi planlayan şirket, bu yılın sonlarında Avrupa pazarı için 27.000 doların (25.000 avro) altında bir Citroen küçük elektrikli hatchback’i tanıtmayı planlıyor.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com