Anasayfa » E-bisiklet satışları klasik bisikletleri geride bırakacak.

E-bisiklet satışları klasik bisikletleri geride bırakacak.

by mobilitehaber

Almanya’da 2023 yılında yaklaşık 2,1 milyon elektrikli bisiklet satılarak ilk kez elektrik motoru olmayan bisiklet sayısını (1,9 milyon) aştı. Daha fazla büyümeyle birlikte e-bisiklet sayısı da yeni bir rekor seviyeye ulaştı.

Bu durumun diğer Avrupa ülkelerinde ve Türkiye’de de bu yönde gelişmesi bekleniyor.

Elektrik motorlu ve motorsuz neredeyse dört milyon bisikletle mikromobilite araç endüstrisi, özellikle e-bisikletler genel olumsuz tüketici iklimine meydan okuyor önemli bir yatırım olsa da. Endüstri derneği ZIV’in basın açıklamasında belirttiği gibi, 2023’teki satışlar “bisiklet patlaması yılı 2020 ile karşılaştırılabilecek” bir seviyeye ulaştı. 2023 yılında Almanya’daki bisiklet sayısı 84 milyona (2022: 82,8 milyon) yükseldi ve bunun yaklaşık 11 milyonu e-bisikletti.

E-bisikletler artık çoğunluğu ele geçirdi

2022’de Almanya’daki tüm bisiklet satışlarının yüzde 48’ini oluşturuyordu, ancak 2023’te yüzde 53 ile ilk kez en büyük kategori haline geldi. ZIV Genel Müdürü Burkhard Stork, “Ekonomik duruma rağmen bisikletler ve e-bisikletler tüketiciler arasında oldukça popüler” diyor. Ayrıca uzman perakendecilerin yüzde 77 gibi yüksek bir oranına da dikkat çekiyor.

Almanya’da 2023 yılında satılan bisiklet ve e-bisikletlerin değeri, bir önceki yılki 7,36 milyar Euro’ya kıyasla 7,06 milyar Euro’ya ulaştı. 2019 yılında, yani koronavirüs krizinden önce bu rakam sadece 4 milyar avroydu. 

Sadece satışlar değil, üretim de olumlu gelişti. Tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 2022’ye ulaşılamadı ancak ZIV, üretimin 2,3 milyon bisiklet ve e-bisiklet ile “çok iyi bir seviyede istikrara kavuştuğunu” belirtiyor; bu da kabaca 2020’dekiyle aynı seviyede.

Derneğe göre bisiklet ve e-bisikletlerin popülaritesi devam edecek. Stork, “Yayınladığımız pazar verileri, Almanya’daki insanların günlük yaşamda ve boş zamanlarında bisiklete ve ilgili ürünlere büyük önem verdiğini açıkça gösteriyor” diyor. “Siyasetçiler bu eğilimi uygun önlemlerle desteklemeye devam etmeli.”

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com