Anasayfa » Çamur, Kar ve Kum: Kia, Sportage’ı Tüm Yollarda Kullanılabilmesi İçin ‘Terrain Mode’ Üçlüsüyle Donatıyor

Çamur, Kar ve Kum: Kia, Sportage’ı Tüm Yollarda Kullanılabilmesi İçin ‘Terrain Mode’ Üçlüsüyle Donatıyor

by mobilitehaber

Kia UK, her biri dört tekerlekten çekişli (AWD) hibrit modellerde standart olarak bulunan ‘Arazi Modu’ sisteminden ilham alan üç farklı Sportage modeli yarattı.

Tek seferlik Sportage ‘Çamur Modu’, ‘Kar Modu’ ve ‘Kum Modu’, Sportage’ın yılın her döneminde bir dizi farklı aktif yaşam tarzına uyum sağlama potansiyelini gösteriyor.

Arazi Modu, her biri için özel sürüş modları ile çamur, kar ve kumda çekiş, denge ve kontrole yardımcı olur. Sistem, Kia’nın en çok satan SUV’unun AWD versiyonlarını bir dizi düşük tutuşlu yüzeyde son derece yetenekli hale getiriyor.

Orta konsoldaki Arazi Modu kadranı kullanılarak kontrol edilen sürücüler ‘Çamur’, ‘Kar’ ve ‘Kum’ modları arasında seçim yapabiliyor. Sistem, motor tork çıkışı ve dağılımının yanı sıra denge kontrol özelliklerini de ayarlayarak aktarma organlarını her senaryoya en iyi şekilde uyacak şekilde otomatik olarak optimize eder. ‘Arazi Modu’ ayrıca hibritin altı vitesli otomatik şanzımanının vites değiştirme zamanlamalarını da farklı yüzeylere uyacak şekilde ayarlıyor.

Her model, araç sahiplerinin kendi araçlarını nasıl kişiselleştirebileceklerini gösteren resmi Kia aksesuarlarıyla donatıldı. Her bir parça kombinasyonu, ‘Arazi Modu’ sistemi aracılığıyla mevcut olan üç modu yansıtacak şekilde uyarlanmıştır.

Dağlara doğru: Kış için ‘Kar Modu’

Daha soğuk iklimler için donatılan ‘Kar Modu’ Sportage, kışın dağlarda dışarı çıkmaktan hoşlanan sürücüler için idealdir.

‘Kar Modu’ etkinleştirildiğinde, hibrit güç aktarma sistemi düşük yol tutuşlu, buzlu koşullarda ilerleme ivmesini korumak için optimize edilir. Motorun tork çıkışını sınırlarken, bunu dört tekerlek arasında mümkün olduğunca eşit bir şekilde paylaştırır. Çekiş kontrol sistemi (TCS), çekişi optimize etmek için tekerleklere dikkatli bir şekilde düşük seviyelerde frenleme kuvveti uygular. Bu arada şanzıman, tekerlek kaymasını önlemek için motor devirlerini düşük tutarak daha kısa vites geçişleri kullanır.

Bu versiyon bir kayak ve snowboard taşıyıcısı ve tavanda çelik traversler ile donatılmıştır ve yan basamaklar daha kolay erişim sağlar. İçeride, her türlü hava koşuluna uygun paspaslar ve bagaj astarı, yolcuların kar ve sulu karla kaplı botlarla inip binmelerine rağmen araç sahiplerinin kabini daha kolay temiz tutabileceği anlamına geliyor. Bagaj çantası, nemli giysileri veya kayak ve snowboard ekipmanlarını saklamak için güvenli bir alan sağlar.

Bu özel araç ayrıca kış lastiklerinin yanı sıra ani kar yağışı durumunda bir dizi aksesuar içeren araç içi kış kiti ile donatılmıştır. Bunlar arasında kurmalı fener, kar ayakkabısı tutucuları, buz kazıyıcı, çekiş paspasları, buz çözücü ve cam yıkama malzemeleri yer alıyor.

‘Çamur Modu’

Maceraperest olmayan, çamura batmış biri olarak etiketlenmek isteyenler için değil, ‘Çamur Modu’ Sportage çamurlu pist ve tarlalarla mücadele eden sürücüler için daha fazla çekiş ve kontrol sağlar. İngiliz kırsalındaki aktif uğraşlar, kırsal kesim sürücüleri veya yağmurla ıslanmış festival alanlarını ve ilçe gösterilerini ziyaret edenler için ideal bir çözüm.

‘Çamur Modu’nun etkinleştirilmesi çamurda momentumun korunmasına yardımcı olur. Bunu başarmak için tekerlekler, AWD sistemi boyunca daha yumuşak motor torku uygulaması ve TCS aracılığıyla uygulanan daha güçlü frenleme kuvveti ile biraz gecikmeli bir vites değiştirme modeline göre tahrik edilir.

‘Çamur Modu’ Sportage, bir dağ bisikletini daha kolay yüklemek ve boşaltmak için yan basamaklara sahip Kia’nın profesyonel bisiklet taşıyıcısı ve çelik çapraz çubuklarıyla eşleştirilmiştir. ‘Kar Modu’ otomobili gibi, bu otomobil de aracı çamurdan korumak için çepeçevre çamurluklar ve kabin içi için tüm hava koşullarına uygun paspaslar gibi unsurlar içeriyor. Ayrıca, düz bagaj dudağının üzerine oturan bir tampon kapağı, sahiplerine aracın arkasında gayri resmi, kolayca temizlenebilen bir koltuk veya çamurlu pati izlerine karşı bir kalkan sağlıyor. Uzatılmış bagaj astarı, çamur sıçramış dış mekan malzemeleri veya giysileri taşırken iç mekanın daha fazla kısmının hava koşullarına karşı korumalı kalması anlamına geliyor.

‘Kum Modu’

Kumun sorunu her yere girmesidir, özellikle de arabalara. Ancak en azından ‘Kum Modu’ Sportage kumda her yere girebilir. Bu versiyon, sürücülerin kumlu yollarda ve plajlarda, hatta isterlerse çölde bile daha güvenli bir şekilde ilerlemelerine yardımcı oluyor.

‘Kum Modu’nun etkinleştirilmesi, Sportage’ın tıkanma riskini önlemeye yardımcı oluyor ve daha yüksek motor torku çıkış seviyelerini gecikmeli vites yükseltmelerle eşleştiriyor. Ayrıca torku AWD sistemi boyunca mümkün olduğunca eşit bir şekilde dağıtırken, TCS de gerektiğinde daha yüksek seviyelerde frenleme gücü sağlıyor.

İngiliz sahiplerinin araçlarıyla çöl kumullarıyla mücadele etmesi pek olası olmasa da, ‘Kum Modu’ Sportage daha yaygın plaj maceraları ve su sporları için ayarlanmıştır. Yan basamaklar, sörf tahtası veya bodyboard için çelik traverslere ve portbagaja erişim sağlar. Bir bagaj astarı ve tüm hava koşullarına uygun paspaslar kumun halılara işlemesini önlemeye yardımcı olur ve bir bagaj düzenleyici ıslak, kumlu plaj eşyalarını bagajdaki diğer eşyalardan ayırmak için idealdir. Daha fazla görsel etki için, ‘Kum Modu’ Sportage kırmızı kaput ve ‘jilet’ yan çıkartmalara sahiptir – ancak araç sahipleri beyaz veya siyah çıkartmalar arasından da seçim yapabilirler.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com