Anasayfa » Sanat ve Otomobil İş Birliği

Sanat ve Otomobil İş Birliği

by mobilitehaber

İngiliz süper otomobil üreticisi Briggs Automotive Company (BAC), gerçekten eşsiz bir Mono Art Car yaratmak için ünlü şehir sanatçısı Rene Turrek ile işbirliği yaptı.

Piyasaya sürüldüğü 2011 yılından bu yana Mono her zaman son derece benzersiz kişiler tarafından satın alınan ısmarlama bir süper otomobil olmuştur ve sınırsız kişiselleştirme seçenekleriyle hiçbir Mono birbirinin aynısı değildir. Mono’nun saf tasarımının sunduğu boş tuvali vurgulamak için, Rene ile bir Sanat Otomobili yaratmak, tam bir sanatsal özgürlükle yaklaşıldığında bir Mono’nun nasıl görünebileceğini göstermek için doğal bir geçiş olarak görüldü.

Rene’nin sanatının sınırları yok; ister yağlı boya bir tabloya kendi yorumunu katıyor olsun, ister kentsel bir dış mekan sanat eseri üzerinde çalışıyor olsun, tarzı tıpkı BAC Mono gibi – Türünün Tek Örneği. Kendisini kentsel sanat sanatçısı, tasarımcı, yeni teknikler geliştiren, sınırları aşan, sanat öncüsü, tamirci ve mükemmeliyetçi olarak tanımlayan BAC Art Car işbirliği için daha iyi bir ortak olamazdı.

Art Car Mono, ultraviyole ışığa maruz kaldığında Turrek’in sanat eserinin gerçek derinliğini ortaya çıkaran özel bir boya ile tasarlandı. Art Car Mono, Hedsor House’da düzenlenen son Sleeping With Art etkinliğinde, karartılmış bir odaya yerleştirildi ve sanatseverlerin keyif alması için sürekli olarak UV ışığı altında sergilendi.

Etkinlik öncesinde BAC, aralarında BAC Mono’nun da bulunduğu efsanevi otomobillerin metalik kağıt heykellerini yapan otomotiv sanatçısı Paperlegend ile de işbirliği yaptı. BAC ve Paperlegend dünyanın dört bir yanındaki sanatçılara kendi dijital Art Car Mono’larını yaratmaları için bir davet gönderdi. En iyi eserler, Sleeping with Art etkinliğinde, BAC Mono’nun çeşitli sanatsal görünümlerini gösteren çarpıcı Paperlegend modelleriyle birlikte sergilendi. Seçilen dijital Art Car Mono tasarımları aynı zamanda NFT’lere dönüştü ve bunların tümü küresel sanat koleksiyoncuları tarafından satın alınabilir ve beğenilebilir.

Art Car Mono NFT sahipleri, dijital eserlerini başlı başına bir sanat eseri olarak kullanabilir veya video oyunları gibi dijital dünyada kullanabilirler. Bu özel NFT sanat eserlerinin alıcıları ayrıca otomobilin Paperlegend Mono Art Car modelini sipariş etmeyi seçebilir ve aynı tema etrafında başka sanat eserleri yaratmak için özel haklara sahip olabilirler; bu haklar arasında aynı görünümde tamamlanmış kendi BAC Mono Art Car’larını sipariş etmek de yer almaktadır.

BAC’ın Baş Tasarımcısı ve Kurucu Ortağı Ian Briggs şunları söyledi:

Tasarım BAC için her zaman önemli olmuştur. Otomobillerimiz sürüş sporu için en iyi aracı sağlamaya odaklanıyor, ancak süper otomobillerimiz işlevin yanı sıra mükemmel bir forma da sahip. Her Mono sahibi, sonsuz kişiselleştirme seçenekleriyle Mono’larını Türünün Tek Örneği haline getirme fırsatına sahiptir.

Rene Turrek ile birlikte bir Mono yaratmak, tasarımı yeni bir seviyeye taşıyor ve yaratıcılığa sınır konulmadığında nelerin mümkün olabileceğini gösteriyor. Art Car’ı tamamlayan NFT tasarımlarımız dünya standartlarında olup, dünyanın dört bir yanındaki sanatçıların Mono’yu nasıl boş bir tuval olarak gördüklerine dair bir fikir vermektedir. Bu çarpıcı sanat işbirlikleri BAC ve otomotiv sanatı arasındaki yolculuğun sadece başlangıcıdır ve çok yakında tasarım yaratıcılığının daha fazla örneği için bu alanı izlemenizi rica ediyoruz.

 

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com