Anasayfa » Yan yatabilen üç-tekerli X-OTO

Yan yatabilen üç-tekerli X-OTO

Saatte 70 kilometreye ulaşan hızıyla şu an yalnızca ABD'de piyasaya sürülen X-OTO elektrikli üç-tekerli, kendine has dış görünüşüyle yollarda rüzgar estiriyor.

by mobilitehaber

Sokakların artık yeni bir serserisi var. Üç tekerli olduğuna kanmayın, çünkü rahatça yan yatabiliyor. Ayrıca ABD’de parasını verip keyfini şu an sürmeye başlayabilirsiniz.

45 dereceye kadar eğilebilen X-OTO, bu özelliğini patentlerini aldıkları bir teknolojiye borçlu. Bu sayede düz yolda üç tekerin verdiği güvenli ve stabil sürüşü tadarken keskin dönüşlerde iki tekeri aratmayan bir performans alabiliyorsunuz.

Kendini otomatik olarak ayarlayan teker sistemi yeni sürücü adayları için bulunmaz bir cevher niteliğinde. Şirketin merkezi olan Kaliforniya eyaletinde ehliyete gerek kalmadan dahi sürülebiliyor. Ancak az sonra değineceğimiz özellikler sebebiyle Türkiye için halihazırda bu söz konusu değil.

Şirketin kurucusu Tim Huntzinger, X-OTO‘nun yan yatabilen tasarımının başlıca hedefinin güvenlik olduğunu iddia ediyor:

Bambaşka bir sürüş deneyimi… Teker mekanizması sayesinde düşük hızlarda dahi dönüşleri mümkün kılabiliyor. Bu sayede motosiklet üzerinde tecrübesiz olsanız bile güvenle ve alışa alışa yol alabilirsiniz. X-OTO’ya binmek başka hiçbir deneyime benzemiyor. Bir motosikletten daha güvenli ve sürüşü daha kolay, bu nedenle birçok insanın çekincelerini silip atıyor. Yolcu veya kargo taşımak da e-bisiklete nazaran daha kolay, bu nedenle çoğu insan için daha kullanışlı hale geliyor. Birçok eyalette, X-OTO’yu sürmek için bir motosiklet lisansına bile ihtiyacınız yok.

X-OTO, 4.000W’lık bir ön motorla güçlendirilmiş. Bu tür ön göbek motorları elektrikli scooter endüstrisinde nadiren görülse de üç tekerli halde yan yatabilmesi için zorunlu bir ekleme.

En yüksek hızı saatte 72 kilometre olan bu elektrikli motosikletin en önemli yetisi şehrin dar sokaklarında rahatça yol alabilmesi.

Çıkarılabilir bir çift bataryası, mütevazı hızlarda yaklaşık 90 mil menzil (145 km) için yeterli olan toplam 4,3 kWh kapasite sunuyor. Ancak yüksek hızlar muhtemelen pilleri daha hızlı boşaltır. Bataryasının çıkarılıp evlerdeki prizlerde şarj olabilmesi de garajı olmayanların veya apartman dairesinde yaşayanların oldukça işine gelecektir.

XOTO Founder’s Edition‘a buradan ulaşabilirsiniz. Kulvarındaki rakiplerine göre fiyatı biraz daha tuzlu olabilir, ancak hiçbir rakibinin sunamadığı özel bir gücü var; yan yatmak.

Global X-OTO teslimatları başladı başlayacak ancak başlangıç için sınırlı sayıda satış yapılacak. O yüzden şimdiden sıranızı kapın derim.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com