Anasayfa » Hidrojen havacılık projesi Norveç’te başlıyor

Hidrojen havacılık projesi Norveç’te başlıyor

by mobilitehaber

Airbus, Avinor, SAS, Swedavia ve Vattenfall, İsveç ve Norveç’teki havalimanlarında hidrojen altyapısının fizibilitesine ilişkin bir Mutabakat Zaptı imzaladı.

İşbirliği, her iki ülkede de havacılık için hidrojen ekosisteminin gelişimini desteklemek amacıyla havalimanlarındaki hidrojen uçağı konseptleri, operasyonları, tedariki, altyapısı ve yakıt ikmali ihtiyaçlarının daha iyi anlaşılmasını amaçlıyor.

Ortaklar ayrıca, her iki ülkede de hangi havalimanlarının hidrojenle çalışan uçakları işletmek üzere dönüştürüleceğini seçmenin yollarını ve beraberindeki düzenleyici çerçeveyi belirlemeyi planlıyor. İlk adım, iki ülkeyi ve 50’den fazla havalimanını kapsayan, türünün bugüne kadarki en kapsamlı projesi olan bir yıllık fizibilite çalışması olacak.
Ortaklar, 2050 yılına kadar tamamen karbondan arınmayı ve net sıfır emisyona ulaşmayı hedefliyor.

Airbus CEO’su Guillaume Faury, “Sürdürülebilir bir havacılık geleceğine öncülük etmeye çalışırken hidrojen, önemli bir kolaylaştırıcı olarak öne çıkıyor” dedi ve şöyle devam etti: “Norveç ve İsveç, havacılık için en zorlu bölgeler arasında yer alıyor ve yenilenebilir enerji kaynaklarından hidrojen üretimi için büyük bir potansiyele sahip.

2019 yılında, İskandinav ülkeleri genelinde elektrikli uçakların havacılıkta kullanımını araştıran ve Finnair ve SAS gibi çeşitli bölgesel uçuş operatörlerinden destek alan ‘ Elektrikli Havacılık için Kuzey Ağı ‘ adı verilen benzer bir proje başlatıldı . Projenin hedefleri arasında bölge için altyapının standartlaştırılmasının yanı sıra ülkeler içinde ve ülkeler arasında bölgesel bağlantıya yönelik iş modellerinin geliştirilmesi yer alıyordu.

Airbus için bu, bu türden ilk girişim değil; şirket, karbon ayak izini ortadan kaldırmak için çeşitli projelerde aktif olarak yer alıyor. Bu arada şirket, ilk hidrojen uçağını yakın zamanda fırlatmayı başardı ve geçtiğimiz Eylül ayında İngiltere’de bir hidrojen havacılık ittifakına katıldı . Airbus, 2035 yılına kadar hidrojenli uçaklarla ticari uçuşlar sunmayı planlıyor.

Hidrojen ile ilgili en son tekno-mobilite haberimiz için tıklayın.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com