Anasayfa » Tesla, CATL’nin atıl ekipmanlarını kullanarak pil tesisi açacak.

Tesla, CATL’nin atıl ekipmanlarını kullanarak pil tesisi açacak.

by mobilitehaber

Bloomberg’de yayınlanan habere göre TESLA, Çin’in Çağdaş Amperex Teknolojisine (CATL) ait atıl ekipmanları kullanarak küçük bir tesis açarak Nevada’daki pil üretimini genişletecek.

İsminin açıklanmasını istemeyen kaynaklar, otomobil üreticisinin, akü üreticisi olarak bilinen CATL’den makine satın almayı ve bunu Sparks şehrine kurmayı planladığını söyledi. Tesla’nın tesisin tam kontrolüne sahip olacağını ve maliyetlerin yüzde 100’ünü karşılayacağını ve CATL personelinin ekipmanın kurulumuna yardım etmek dışında olaya karışmayacağını söylediler.

Kaynaklardan birine göre, Tesla’nın büyük pilli Megapack ürünü için pil üretecek olan tesis, Amerika’daki lityum-demir-fosfat pillerinin tedarik zincirini karaya çıkarma çabasının bir parçası. Kaynak, Tesla’nın ayrıca ekipman satın alma düzenlemesini yeni tesisler kurmanın uygun maliyetli bir yolu olarak gördüğünü söyledi.

Hareket, ABD milletvekilleri ve Biden yönetiminin, pil üretimi de dahil olmak üzere bir dizi alanda Çin ile teknoloji işbirliği konusunda yoğun inceleme yaptığı bir dönemde geldi. Tesla’nın satın alınması, CATL’nin minimum müdahalesi nedeniyle ABD şirketlerinin Çin ortaklıklarına bağımlı olduğu yönündeki eleştirileri önleyebilir.

Tesla yorum talebine yanıt vermedi. CATL ayrıca Çin’deki mesai saatleri dışında gönderilen bir talebe de hemen yanıt vermedi.

Yeni tesis planlarının yanı sıra Tesla, bu yıl Lathrop, Kaliforniya’daki mevcut pil fabrikasının kapasitesini iki katına çıkarmayı planladığını söyledi. Bu çabalar, CEO Elon Musk’un geçen hafta bir konferans görüşmesinde Tesla’nın enerji depolama operasyonlarının bu yıl elektrikli otomobil işinden daha hızlı büyüyeceği yönündeki iddiasını destekliyor. Megapack, şirketin kamu hizmetlerine yönelik bataryasıdır.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com