Anasayfa » Ford Otosan ve Aspilsan elektrikli araç geliştirme projesinde yer alacak.

Ford Otosan ve Aspilsan elektrikli araç geliştirme projesinde yer alacak.

by mobilitehaber

Dünya’nın en büyük sivil Ar-Ge ve yenilik programı olan #HorizonEurope “Ufuk Avrupa Programı” bilim ve yenilik faaliyetlerinin desteklenmesini hedefleyen, Avrupa Birliğinin 9. Çerçeve programıdır. Ufuk Avrupa Programı Küme 5: İklim, Enerji, Mobilite, “Hedef 5 – Tüm ulaşım modları için temiz ve rekabetçi çözümler” bileşeni altında yer alan, 11 farklı ülkeden 17 paydaşın bulunduğu ZEV-UP (Frugal Zero-Emission Vehicles concepts for the Urban Passenger challenge) projesi Avrupa Komisyonu tarafından değerlendirilerek desteklenmeye hak kazanmıştır.

Aspilsan ve Ford Otosan’ın paydaşı olduğu ZEV-UP projesinde tasarlanacak modüler, kompakt, yolcu ve yük taşımaya uygun sıfır emisyonlu hafif elektrikli araç ile daha temiz, daha yeşil ve daha akıllı şehirlere katkıda bulunmak amaçlanmaktadır. 42 ay boyunca devam edecek olan proje kapsamında geliştirilecek uygun maliyetli ve kullanıcı merkezli L7 sınıfı elektrikli aracın bataryasını ASPİLSAN Enerji geliştirip üretecek.

Ford Otosan, uluslararası düzeyde de elektrikli, hibrit ve yakıt hücreli araçlar gibi alternatif teknolojilerin geliştirilmesi konusunda da rol üstleniyor. Bu vizyon doğrultusunda Ufuk Avrupa gibi Avrupa Birliği tarafından finanse edilen araştırma projelerinde proje ortağı olarak yer alıyor.

Ford Otosan, Ufuk Avrupa programında 16 projeden toplam 7,27 milyon avro fon almaya hak kazanarak en çok fon alan sanayi şirketleri sıralamasında birinci sırada yer alıyor.

 ZEV-UP araç konsepti üç farklı modelle hayata geçirilecek

ZEV-UP araç konsepti, farklı kullanıcı ihtiyaçlarına göre uyarlanmış üç farklı modelle hayata geçirilecek. Bu ultra kompakt modeller, rutin olarak kısa mesafeli şehir içi yolculuklar yapan ve aynı zamanda park yeri tasarrufu sağlamak isteyen müşterilerin günlük mobilite ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlandı.

Ana model, şehir içi kullanıma uygun kompakt iki kişilik bir araçken, daha uzun aks mesafesine sahip dört kişilik modeli ise ailelerin ulaşım ihtiyaçlarını karşılamayı hedefliyor. Ayrıca, bu uzun aks mesafeli model, iki kişilik bir ticari araca dönüştürülebiliyor ve özel bir kargo alanı sayesinde ürün taşımacılığına da olanak tanıyor. ZEV-UP’ın değiştirilebilir batarya sistemi de, hızlı ve kolay batarya değişimi sayesinde şarj deneyiminde esneklik ve sürüş menzilini uzatma avantaj sunacak.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com