Anasayfa » Bir sonraki ulaşım devrimi uçan taksiler ile mi olacak ?

Bir sonraki ulaşım devrimi uçan taksiler ile mi olacak ?

by mobilitehaber

Dünyanın en büyük otomotiv üreticilerinden olan Stellantis, Kaliforniyalı e-fly taksi geliştiricisi Archer Aviation’daki hissesini artırıyor. Otomobil üreticisine göre şirket yakın zamanda açık piyasada Archer’ın yaklaşık 8,3 milyon hissesini satın aldı.

Ancak Stellantis, basın bülteninde otomobil üreticisinin bu 8,3 milyon hisse için tam olarak ne kadar ödediğini ve ek hisselerle hissenin şu anda ne kadar yüksek olduğunu belirtmiyor. Doğrulanan tek gerçek, Stellantis’in hisselerindeki artışın, CEO Carlos Tavares’in Archer’ın Santa Clara, Kaliforniya’daki genel merkezine ve üretim tesislerine yaptığı son ziyaretin ardından geldiğidir.

Ocak 2023’te Stellantis, Archer’s Midnight uçan taksilerinin seri üretimini münhasır sözleşmeli üretici olarak devralmayı hedeflediğini duyurdu. Archer’ın Gürcistan’daki yüksek hacimli üretim tesisinin ilk inşaat aşaması planlandığı gibi tamamlandı ve bu yılın sonlarında tamamlanması bekleniyor.

Bu ilk aşama, 40,5 hektarlık alan üzerinde yaklaşık 3,25 hektarlık üretim tesisinin inşasını içermektedir. Yılda 650 uçağa kadar üretilebilecek şekilde tasarlanan bu tesis, hacim açısından uçak sektörünün en büyük tesislerinden biri olacak.

Basın bültenine göre, Archer, ortaklığın bir parçası olarak “Stellantis’in kapsamlı üretim, tedarik zinciri ve tasarım uzmanlığı ile Archer’ın eVTOL uçağının tasarımı, geliştirilmesi ve ticarileştirilmesindeki uzmanlığından yararlandı”. Uçağın kendisi bir pilot ve en fazla dört yolcu taşıyabilir. “Midnight” adı verilen model, yaklaşık 30 ila 80 kilometrelik ardışık kısa mesafeli uçuşlar için optimize edildi; yerde şarj durakları her seferinde yaklaşık on dakika sürüyor.

Stellantis CEO’su Carlos Tavares, “Archer, havacılığın elektrifikasyonunda kendisini pazar lideri olarak kanıtladı ve birlikte bir sonraki ulaşım devrimini başlatabileceğimize inanıyoruz” dedi. “Stellantis’in bu son hamlesi, Archer’ın ekibine olan güvenimizin ve derin ortaklığımız aracılığıyla ilk elden gördüğümüz ilerlemenin bir göstergesi.”

Archer’ın kurucusu ve CEO’su Adam Goldstein kendinden emin bir şekilde “Dünyanın gökyüzünde hareket etme şeklini değiştirmenin eşiğindeyiz” diye ekliyor. Archer ve Stellantis, şehir içi ulaşımı yeniden tanımlamak ve dünya şehirlerine ve hissedarlarımıza muazzam değer sunmak için nesilde bir kez karşılaşılabilecek bir fırsatı gerçekleştirmek için yan yana çalışıyor.”

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com