Anasayfa » Polestar ve Candela Özel Üretim Hidrofoil Tekneyi Suya İndirdi

Polestar ve Candela Özel Üretim Hidrofoil Tekneyi Suya İndirdi

by mobilitehaber

İsveçli elektrikli otomobil üreticisi Polestar ve elektrikli tekne üreticisi Candela, Candela C-8 Polestar versiyonunu tanıtarak en son işbirliklerini duyurdular. Polestar’ın lüks elektrikli araç tasarımı ile Candela’nın hidrofoil teknolojisini bir araya geldi.

Candela C-8 Polestar versiyonunun tasarım özellikleri arasında düz açık gri renk, özel olarak tasarlanmış koltuk döşemeleri ve İsveç altınıyla boyanmış hidrofoiller yer alıyor. Söz konusu hidrofoiller Candela için de ikonik ve yüksek hızlarda gövdeyi suyun üzerine çıkarmak için bilgisayar rehberliğine dayanıyor. Candela bugün yaptığı açıklamada bu teknolojinin geleneksel motorlu teknelere kıyasla enerji tüketimini %80’e varan oranda azalttığını belirtti.

Polestar Tasarım Müdürü Maximilian Missoni, Candela’nın hidrofoil teknolojisi için yeterli heyecanı duyduğunu ifade ederek, bunun “denizcilik endüstrisinde sürdürülebilir performans için bir paradigma değişimi” olduğunu belirtti. Bir Candela kullanma deneyimini ilk kez elektrikli araba kullanma deneyimine benzetti.

İki şirket arasındaki tek benzerlik bu da değil. Polestar ve Candela, otomobil üreticisinin Ocak ayında Candela’nın Candela C-8 adlı elektrikli hidrofoil teknesine güç sağlamak için batarya ve şarj teknolojisi tedarik etmesi konusunda anlaşmıştı. O dönemde Polestar, teknoloji ve yazılımı geminin uygulamasına entegre etmek ve karadan denize aktarmak için araştırma ve geliştirme yeteneklerinin de sözünü vermişti.

Candela C-8 Polestar versiyonunda, işbirliği Polestar tasarımı ve malzemesini içerecek şekilde ilerledi. Polestar, düz gri dış yüzeyi ve iç mekanda daha açık gri tonları ile teknenin “şık ve tek tip bir görünüm” kazandığını belirtiyor. Koltuklardan minderlere, şezlonglara, duvar panellerine ve tavan panellerine kadar geminin tamamında denizcilik sertifikalı tekstillerin kullanılması uyumlu tasarıma katkıda bulunuyor.

Candela’nın CEO’su ve kurucusu Gustav Hasselskog, estetik mükemmelliğin içsel bir değer olduğunu ama aynı zamanda sürdürülebilir bir geleceğe doğru güçlü bir itici güç olarak hizmet edebileceğini vurguladı. Candela C-8 Polestar versiyonundan ve Polestar ekibiyle işbirliğinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

2023’ten itibaren tüm Candela C-8 tekneleri, standart Polestar 2’nin 69 kWh bataryası ve şarj donanımıyla güçlendirilecek. Bu konfigürasyon, 22 knot seyir hızında tek bir şarjla 57 deniz miline kadar menzil sağlıyor. Candela C-8, Candela C-POD adı verilen 75 kW elektrikli doğrudan tahrikli bir pod motor kullanmakta.

Candela C-8 Polestar versiyonu Polestar Additionals web mağazasından veya Candela satış kanallarından temin edilebilir. Fiyatlar 400.000 €’dan (450.000 $) başlamaktadır. Üretim Candela’nın Stockholm, İsveç’teki fabrikasında gerçekleştirilecek ve teslimatların Haziran 2024’te başlaması bekleniyor.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com