Anasayfa » Ark Motors Uygun Fiyatlı Mikro Otomobilini İnternet Üzerinden Piyasaya Sürüyor

Ark Motors Uygun Fiyatlı Mikro Otomobilini İnternet Üzerinden Piyasaya Sürüyor

by mobilitehaber

Londra merkezli elektrikli araç start-up’ı Ark, 5995 sterline mal olan Ark Zero adlı elektrikli mikro otomobili piyasaya sürdü. İngiliz medyası bu aracı “İngiltere’nin en uygun fiyatlı elektrikli otomobili” olarak lanse ediyor.

İnternette hakkında neredeyse hiç bilgi bulunmayan Ark Motors adlı start-up, Ark Zero adlı şehir içi aracı ile İngiliz basınında büyük ilgi gördü. Şehirler için tasarlanan mikro otomobilin menzili 50 milin biraz üzerinde (yaklaşık 80 kilometre).

Ark Zero microcar’ın azami hızı 28 mph (45 km/sa), bu da aracın otoyol için tasarlanmadığı anlamına geliyor. Sadece 3 beygir gücünde (2,2 kilovat) bir bataryaya sahip olan ArkZero, iki ve üç tekerlekli araçlar ölçeğinde bir enerji tüketimine sahip. Şehir aracı, birçok haber sitesinin şirketten aktardığı gibi “iki kişi ve bir köpek” için yeterli alana sahip – biri önde, diğeri köpekle birlikte arkada.

Küçük elektrikli otomobil 250 cm uzunluğunda, 120 cm genişliğinde ve 162 cm yüksekliğinde ve 172 cm dingil mesafesine sahip. İngiliz medyasında, hafif elektrikli aracın Citroen Ami’ye rakip olacağı konusunda fikir birliği olsa da, enerji sıkıntısı çeken Avrupa’da daha küçük, daha ucuz elektrikli araçlar giderek daha popüler hale geliyor. Örneğin, İtalyan araç paylaşım sağlayıcısı Enjoy kısa bir süre önce, İtalyan start-up XEV’in yaklaşık 150 kilometre menzile ve 80 km/saat ile sınırlı hıza sahip XEV Yoyo model 100 elektrikli mikro aracını bünyesine kattığını duyurdu. Renault’nun Mobilize şirketi de diğerlerinin yanı sıra mikro otomobiller sunuyor.

İngiltere’deki Autocar’a göre, Ark’tan bir sözcü şunları söyledi: “Ark Zero, Ford Model T’den bu yana üretilmiş en işlevsel otomobil. Kapitalizm geçtiğimiz yüzyıl boyunca bize ihtiyacımız olmayan aşırı mühendislik ürünü otomobiller sattı. Ark Zero sayesinde, piyasadaki bir ihtiyacı verimli ve uygun fiyatlı bir şekilde, hiçbir ödün vermeden karşılayabiliyoruz.” Bu açıklamaya rağmen, startup yakın gelecekte A segmenti bir otomobil piyasaya sürmeyi planladığını söylüyor ancak daha fazla bilgi vermiyor.

Ark Motors ayrıca sansasyonel bir şekilde önümüzdeki yıldan itibaren Londra’da otonom araç çağırma hizmetleri sunacağını duyurdu – yine çok az bilgi var. Otonom teknolojiyi ucuza ve iyi bir şekilde üretebilmek, bu işe dahil olabilecek sadece birkaç oyuncu olduğu anlamına geliyor. Otonom araç çağırma hizmetleri iddiası doğruysa, bu çabanın arkasında hatırı sayılır bir mali güç olmalı. Bu lansmandaki genel profesyonellik, ürünün ve şirketin şimdilik sessiz kalmayı tercih eden bazı büyük oyuncular tarafından desteklendiğini gösteriyor.

Ark Motors, iki kapılı küçük EV’yi şimdilik sadece kendi iç pazarında piyasaya sürdüğünü ancak diğer ülkelere de yayılma planları olduğunu söylüyor. Ark Zero sadece şirketin web sitesinden online olarak sipariş edilebiliyor.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com