Anasayfa » Xpeng Aeroht, Çin’de İlk Uçan Araba Fabrikasını Kuruyor

Xpeng Aeroht, Çin’de İlk Uçan Araba Fabrikasını Kuruyor

by mobilitehaber

Çinli elektrikli araç (EV) üreticisi Xpeng’in uçan araba işletmesi Xpeng Aeroht, Guangzhou’da uçan arabalar için bir fabrika kurmayı planlıyor. Yerel yetkililer, finansman ve uçan araba uygulama senaryolarında şirkete destek olacak.

Üretim Tesisi

Planlanan üretim tesisi, ürün testi, üretim, satış ve operasyonları bir arada barındıracak. Xpeng Aeroht, fabrikanın büyük ölçekli seri üretim için modern bir montaj hattı kullanacağını belirtti. Ancak, yatırım türü, fabrikanın büyüklüğü ve kapasitesi hakkında henüz detaylı bilgi paylaşılmadı.

‘Modüler Uçan Araba’

Şirketin “modüler uçan araba” modeli için ön satışlar, daha önce duyurulan takvime uygun olarak bu yılın dördüncü çeyreğinde başlayacak. Modüler uçan araba, “Kara Uçak Gemisi(Land Aircraft Carrier)” olarak adlandırılıyor ve ilk olarak Ekim 2023’te tanıtıldı. Bu model, eVTOL taşıyan menzili uzatılmış üç akslı bir minibüs olarak dikkat çekiyor. Minibüs, uçuşlar arasında iki kişilik aracı şarj edebiliyor ve beş kişiye kadar konaklama imkanı sunuyor.

İlk Uçan Araba Deneyimleri

Xpeng Aeroht, uçan arabasını ilk olarak 2021 yılında piyasaya sürdü ve Dubai’deki ilk halka açık uçuşlar 2022’de gerçekleşti. Şirket, Ocak 2023’te Çin’deki yetkililerden şartlı uçuş izni alarak Aeroht X2 modeli ile Çin’de test uçuşları için lisans alan ilk mürettebatlı eVTOL oldu.

Xpeng Aeroht’un Guangzhou’daki yeni fabrikası, uçan araba endüstrisinde büyük bir adım olacak. Şirketin yenilikçi yaklaşımı ve modüler uçan arabası, geleceğin ulaşım teknolojilerine yön verecek gibi görünüyor.

Bir önceki eVTOL haberi için tıklayın.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com