Anasayfa » Volkswagen, Çin’de 2,5 Milyar Euroluk Yatırım Yapacak.

Volkswagen, Çin’de 2,5 Milyar Euroluk Yatırım Yapacak.

by mobilitehaber

Volkswagen, Hefei’deki Çin fabrikasına 2,5 milyar euroluk ek yatırım yapıyor. Ar-Ge kapasitesini artırmanın yanı sıra Çinli ortağı Xpeng ile birlikte geliştirmekte olduğu iki adet VW marka elektrikli modelin üretimine de hazırlanıyor.

İki modelden ilki, 2026 yılından itibaren üretim hattından çıkacak elektrikli SUV olacak. VW Grubu, yerelleştirme stratejisini sürdürürken, 2030 yılına kadar Çin’de markaları genelinde toplam 30 model sunmak istiyor.

Volkswagen, yatırımla ürün geliştirme döngüsünü “yüzde 30’dan fazla” kısaltmayı umuyor. Ayrıca otomobil üreticisi “yerel teknolojiye” odaklanarak özellikle araştırma ve geliştirme çalışmalarını hızlandırmak istiyor. “Yerli sanayi hızla tam bağlantılı elektrikli mobiliteye doğru geliştikçe, Grup, Çin’deki işinin dönüşümünü hızlandırıyor. Ayrıca Volkswagen China Technology Company (VCTC), Çin’e özgü ilk elektrik mimarisi olan Çin Ana Platformu (CMP) üzerinde çalışıyor. Kompakt sınıftaki giriş seviyesi EV segmentine yönelik en az dört modelin daha platformu olacak. Bunlar 2026’dan itibaren piyasaya sürülecek.

Volkswagen ve Xpeng Şubat ayından bu yana resmi olarak birlikte çalışıyor . O dönemde VW, ortaklaşa geliştirilen elektrikli SUV’un ilk teaser görselini de yayınlamıştı. Alman otomobil üreticisi yeni Çinli ortağına da 700 milyon dolar yatırım yaptı . Volkswagen’in Çin stratejisine ilişkin daha fazla ayrıntı yakında gelebilir. Volkswagen, yatırımcıları ve analistleri 24 Nisan’da Çin Sermaye Piyasası Günü’ne davet etti. Ayrıca Auto China, Volkswagen’in katılımıyla bu ayın sonunda Pekin’de gerçekleştirilecek. Grup halen satışlarının yaklaşık yüzde 40’ını Çin’de gerçekleştiriyor. Ancak, güçlü Çin rekabeti karşısında giderek pazar payını kaybediyor. “Bugün yaklaşık 50 milyon Çinli otomobil sahibi Grup markalarının modellerini kullanıyor. Bu başarının temelinde, güçlü yerel ortak girişim ortaklarımız SAIC Group ve FAW Group ile uzun yıllardır sürdürdüğümüz yakın işbirliği yatıyor. Akıllı elektrik çağına dönüşümü hızlandırmak için birlikte çalışacağız” diyor Volkswagen Grubu’nun Çin’deki işlerden sorumlu genel müdürü ve Volkswagen Grubu’nun (Çin) başkanı ve CEO’su Bei Ruide.

‘Çin’de, Çin için’ stratejisine dayanan Volkswagen Grubu, müşteri talebine, daha hızlı geliştirme hızına ve daha güçlü yerel Ar-Ge’ye odaklanıyor ve bu da işlerinin uyum hızını artıracak. Gelecekte Hefei’deki üretim ve inovasyon merkezi aracılığıyla yeni teknolojilerin pazara girme hızı yaklaşık %30 artacak ve bu da merkezi desteklemeye devam edecek. Yatırım, yerel inovasyon yeteneklerini hızla güçlendirme konusundaki kararlılığını yansıtıyor.

İlginizi Çekebilir

mobilite
Türkiye'nin İlk Mobilite Portalı

İletişim : info@mobilitehaber.com